IG "Farmacja Polska" wskazuje nierówności

POLITYKA LEKOWA

Autor: pharmalogica.pl   15-04-2015, 11:01

IG "Farmacja Polska" wskazuje nierówności Irena Rej, prezes zarządu IG „Farmacja Polska”

- Stanowisko ministerstwa zdrowia dotyczące procedowania wniosków refundacyjnych nadal budzi nasz wątpliwości – pisze Irena Rej, prezes zarządu IG „Farmacja Polska” w liście do Igora Radziewicza-Winnickiego.

IG „Farmacja Polska” zwraca uwagę, iż zdaniem MZ „naczelną zasadą w procedowaniu wniosków refundacyjnych jest standaryzacja praktyki przejawiająca się między innymi w równym traktowaniu wnioskodawców”

- W ocenie całego środowiska równość ta nie jest do końca respektowana – czytamy w liście.

IG wskazuje sytuacje, które wymagają wprowadzenia procedur pozwalających na ujednolicenie procesów decyzyjnych w postępowaniach refundacyjnych.

Pierwszą kwestią jest faktyczny brak równości podmiotów – wnioskodawców, występujący na etapie oceny formalnej wniosku refundacyjnego. Izba zwraca uwagę, że uznanie czy wniosek spełnia wymogi należy do poszczególnego pracownika Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji. Wnioski oceniane są skrajnie odmiennie. W przypadkach kiedy wnioskodawca przedstawia wymagane wyjaśnienia, uznawane są one za niewystarczające, co prowadzi do pozostawienia wniosków bez rozpoznania.

- Jest to szczególnie dotkliwe w przypadku leków wymagających oceny AOTMiT  prowadzi do sytuacji, w której przepada opłata za przygotowanie analizy weryfikacyjnej i musi być ona uiszczona po raz drugi przy ponownym składaniu wniosków – analizuje IG „Farmacja Polska”.

Członkowie Izby postulują o ponowne wprowadzenie do elektronicznego formularza wniosku tzw. okien wyboru, tam gdzie mogą być one zastosowane.

Kolejną kwestią, która zdaniem Izby, nosi znamiona nierównego traktowania podmiotów, jest określenie czasu, w którym wnioskodawca może przedstawić nową ofertę dotyczącą warunków refundacji terapii będącej przedmiotem wniosku.  Członkowie Izby zwracają uwagę, że w praktyce nierzadko ma miejsce sytuacja negocjowania finalnych warunków refundacyjno-cenowych z Ministrem Zdrowia. Ta sytuacja ma miejsce po wydaniu negatywnej uchwały przez Komisję Ekonomiczną, również w ramach spotkań lub korespondencji inicjowanych przez MZ.

- Odrzucanie ofert niektórych wnioskodawców złożonych MZ już po wydaniu uchwały KE, uznawanych jako spóźnione, przy jednoczesnym akceptowaniu na tym samym etapie ofert innych wnioskodawców, nosi znamiona nierównego traktowania -  czytamy w liście.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH