Igor Radziewicz-Winnicki: ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie

POLITYKA LEKOWA

Autor: rynekzdrowia.pl/PAP   26-09-2014, 08:47

Igor Radziewicz-Winnicki: ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie

W ciągu ponad dwóch lat, które minęły od wejścia w życie ustawy refundacyjnej, nastąpiło realne obniżenie cen leków w Polsce. Teraz należą one do jednych z najniższych w Europie i stale maleją - mówił w czwartek w Senacie wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki (na zdjęciu).

- Z perspektywy 2 lat można śmiało powiedzieć, że ten rewolucyjny krok jest jedną z najlepszych reform w powojennej Polsce. Udało się poprawić dostępność do nowoczesnych metod, (wprowadzić) racjonalizację środków publicznych, tak by skoncentrować się na technologiach najbardziej pożądanych, bezpiecznych dla pacjenta - powiedział Radziewicz-Winnicki.

Według niego sukcesem ustawy jest m.in. ułatwienie dostępu do tzw. terapii wysokokosztowych oraz inwestowanie w te technologie, które są drogie, ale innowacyjne.

Przyznał, że w resorcie opracowywany jest projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej. Jak dodał, prace nad nim są zaawansowane. Zastrzegł równocześnie, że w zależności od tego, co znajdzie się w expose nowej premier Ewy Kopacz, może pojawić się konieczność dodatkowych konsultacji.

Radziewicz-Winnicki przekonywał senatorów, że w ciągu ponad dwóch lat, które minęły od wejścia w życie ustawy refundacyjnej, nastąpiło też realne obniżenie cen leków w Polsce. - Ceny leków w Polsce należą obecnie do jednych z najniższych w Europie i stale maleją - podkreślił.

- W niektórych grupach ceny tych samych leków, tych samych firm, sięgające początkowo 260-280 zł, zmniejszyły się do kilkudziesięciu złotych. Ceny leków zmniejszyły się średnio o ponad 3 punkty proc., a średnia wielkość dopłaty pacjenta do refundowanego leku wynosi w tej chwili mniej niż 10 zł - zaznaczył wiceminister.

Zastrzegł, że Polacy nadal niechętnie kupują tańsze zamienniki. - Mam wrażenie, że jest to związane z obawą o jakość leków, a tych obaw nie powinno być. Wszystkie produkty lecznicze, które są na rynku i zawierają te same substancje, są tak samo skuteczne. Niejednokrotnie są produkowane w tych samych fabrykach. Ich bezpieczeństwo zapewnia stały w skali UE poziom nadzoru nad lekami. To jest ten sam lek, tylko często dostarczony przez innego producenta - wyjaśniał wiceminister. Dodał, że w jego ocenie często zarówno pacjenci, jak i lekarze padają ofiarą "siły marketingu" firm oferujących droższe leki.

Dodał, że obecnie jest refundowanych 4285 leków; 795 jest dostępnych dla pacjentów bezpłatnie.

Radziewicz-Winnicki przyznał, że widoczny jest wzrost liczby recept wydawanych przez lekarzy na 100% w sytuacjach, gdy pacjent może dostać środek refundowany. Jak mówił, jest to związane z obawami lekarzy, że mogą ponieść konsekwencje za popełnienie błędu przy wypisywaniu recepty. Zaznaczył, że ministerstwo próbuje rozwiązać ten problem poprzez m.in. edukację lekarzy; rozwiązaniem ma być też opracowywany projekt recepty elektronicznej - w systemie będzie wpisane prawo pacjenta do refundacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH