Igor Radziewicz-Winnicki: prowadzimy racjonalną politykę lekową

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   27-05-2015, 12:09

Igor Radziewicz-Winnicki: prowadzimy racjonalną politykę lekową

Polityka lekowa resortu zdrowia jest niebywale racjonalna, zwiększa się liczba leków refundowanych, poprawia dostęp do programów lekowych - przekonywał w Sejmie w środę, 27 maja, wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Jego zdaniem proceder niekontrolowanego wywozu leków z Polski za granicę potwierdził, że ustawa refundacyjna przynosi efekty, a ceny leków są niskie, najniższe w Europie.

O politykę lekową pytali w Sejmie posłowie PiS. Jak mówił Czesław Hoc jest ona "skandaliczna" i doprowadziła do sytuacji, gdzie co trzeci pacjent nie realizuje recepty z uwagi na wysokie ceny leków.

Radziewicz-Winnicki uznał to pytanie za "nad wyraz dyskusyjne". Jak mówił, wprowadzona w 2012 r. ustawa refundacyjna spowodowała zmiany w całym systemie refundacji, poprawiła znacząco dostępność do nowoczesnych leków stosowanych w Polsce.

- W lipcu 2012 roku mieliśmy 3195 leków dostępnych w aptekach czyli na listach refundacyjnych, 262 dostępne w programach lekowych i 350 w chemioterapii. W brzmieniu aktualnie obowiązującego obwieszczenia lekowego od maja tego roku mamy 3844 leki w aptece, 250 w programach lekowych i 482 w chemioterapii - poinformował.

Dodał, że "niebywale istotne" jest to, że od 2012 r. do dziś przybyło ponad 39 nowych cząsteczek w aptece, 35 w programach lekowych i 10 w chemioterapii: - To są te leki, które nigdy wcześniej nie były refundowane i nie były dostępne.

Wiceminister poinformował, że przez 3 lata funkcjonowania ustawy refundacyjnej widać też wyraźny spadek wskaźnika współpłacenia za leki przez pacjentów. Jak mówił, dopłata wynosi najczęściej poniżej 10 zł do jednego opakowania, które zwykle wystarcza na miesięczną terapię.

- Jestem zaskoczony takimi sformułowaniami, że mamy do czynienia ze skandaliczną polityką lekową. Myślę, że polityka lekowa, którą prowadzi minister zdrowia jest niebywale racjonalna i same liczby o tym świadczą - podkreślił Radziewicz-Winnicki.

Jak mówił, zjawisko niekontrolowanego wywozu leków z Polski jest miarą efektywności ustawy refundacyjnej i obniżenia cen leków. Przypomniał, że prezydent podpisał właśnie ustawę ograniczającą wywóz leków za granicę.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH