Ile trwa procedura sprowadzenia marihuany z zagranicy

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   18-10-2016, 12:05

Ile trwa procedura sprowadzenia marihuany z zagranicy W wybrane dni tygodnia zapotrzebowanie może zostać potwierdzone w resorcie po osobistym stawiennictwie osoby zainteresowanej

Czas na wydanie zgody przez ministra zdrowia na sprowadzenie z zagranicy produktu na bazie marihuany w sprawach niecierpiących zwłoki jest bardzo szybki. Takie sprawy są załatwiane w przeciągu jednego dnia - mówi wiceminister zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, iż legalizacja marihuany w celach medycznych, we wskazaniach, w których na podstawie odpowiednich badań udowodniona została jej skuteczność oraz bezpieczeństwo jest jak najbardziej pożądana. Wykorzystywanie i legalizacja marihuany w innych celach niż zastosowanie medyczne nie są popierane przez ministra zdrowia.

- Jednocześnie należy wskazać, iż zalegalizowana do medycznego wykorzystania marihuana musi spełniać szereg wymagań jakościowych i ilościowych - informuje wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, w odpowiedzi na pytanie posłanki Joanny Muchy, w sprawie zalegalizowania w Polsce dostępu do produktów zawierających marihuanę, stosowanych w celach leczniczych.

Resort prowadzi działania zmierzające do wypracowania rozwiązań, mających na celu uproszczenie sposobu pozyskiwania i stosowania produktów na bazie marihuany. Do czasu ich wdrożenia, wszyscy pacjenci wymagający stosowania marihuany w celach leczniczych mają w obecnej chwili zagwarantowany dostęp w ramach procedury tzw. importu docelowego.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie sprowadzania z zagranicy produktu leczniczego nieposiadającego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, niezbędnego dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta, niezawierające braków formalnych zapotrzebowanie jest potwierdzanie w terminie do 21 dni (średni czas oczekiwania to ok. 5-10 dni, a w sytuacjach bardzo pilnych sprawy załatwiane są w przeciągu jednego dnia) i odsyłane drogą pocztową zainteresowanemu w celu dalszej realizacji.

- Ponadto w wybrane dni tygodnia zapotrzebowanie może zostać potwierdzone w resorcie po osobistym stawiennictwie osoby zainteresowanej. Zatem czas na wydanie zgody przez ministra zdrowia na sprowadzenie z zagranicy produktu na bazie marihuany w sprawach niecierpiących zwłoki jest bardzo szybki - podkreśla urzędnik.

Zdecydowanie dłuższego okresu czasu wymaga samo sprowadzenie produktów zawierających substancje kontrolowane z zagranicy. W przypadku marihuany, dana hurtownia farmaceutyczna musi uzyskać zgodę na import produktu narkotycznego z zagranicy, jednocześnie po złożeniu zamówienia na dany produkt u producenta w Holandii, producent musi uzyskać zgodę odpowiedniej instytucji w swoim kraju na eksport danego produktu. Ten etap procedury na podstawie informacji uzyskanych w hurtowni farmaceutycznej trwa około 6-8 tygodni.

- Sytuacja związana z dwumiesięcznym oczekiwaniem na sprowadzenie z zagranicy produktu na bazie ziela konopi indyjskich dotyczy tylko pacjentów pierwszorazowych. W przypadku pacjentów kontynuujących leczenie, złożenie wniosku w odpowiednio wcześniejszym terminie nie doprowadzi do sytuacji przerwania terapii w okresie oczekiwania na sprowadzenie danego produktu z zagranicy - podkreśla dr Łanda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH