Import równoległy leków: mniejsza dynamika w I kwartale 2011

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   17-05-2011, 17:55

Import równoległy leków: mniejsza dynamika w I kwartale 2011

Import równoległy leków rozwija się wolniej niż w ubiegłych latach - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

Wartość sprzedaży leków pochodzących z importu równoległego (mierzona w zł na poziomie cen producenta) wzrosła w I kw. 2011 roku o ponad 12 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosła 58 mln złotych. Wartość  importu równoległego w I kwartale 2011 roku wzrosła o 17% w porównaniu do IV kwartału 2010 i osiągnęła 1% udziału w rynku.

- W pierwszym kwartale import równoległy miał tylko nieznacznie wyższą dynamikę niż cały rynek apteczny, który rozwijał się w tempie 10 procent rok do roku. Oznacza to znaczne zmniejszenie dynamiki importu równoległego, który jeszcze rok temu notował wzrosty rzędu kilkudziesięciu, czy nawet stu procent – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. – Od początku ubiegłego roku kwartalna sprzedaż produktów z importu równoległego utrzymuje się na poziomie około 50 mln złotych, a jej udział wynosi około 1 procenta – dodaje Gawroński.

- Polska jest krajem, w którym średnie ceny leków należą do najniższych w całej Unii Europejskiej i to czyni nas bardziej krajem eksportu niż importu leków. W ubiegłym roku szacunkowa wartość eksportu równoległego leków była blisko czterokrotnie większa niż importu równoległego – komentuje ekspert IMS Health.


Ilościowo sprzedaż produktów z importu równoległego w I kw. 2011 wzrosła rdr o prawie 17% i wyniosła 2,7 mln opakowań (0,6% całkowitej sprzedaży ilościowej hurtowni do aptek).
Według danych IMS Health w I kw. 2011 roku 5 największych importerów równoległych (alfabetycznie: AN Pharmacy, Blau Farma, Delfarma, Forfarm, InPharm) odpowiadało za niemal 95% wartości rynku importu równoległego.

W całym 2010 roku wartość sprzedaży leków z importu równoległego osiągnęła niemal 206 mln złotych i była o 87 mln złotych wyższa niż w 2009 roku. Dynamika wartości rynku w ujęciu rok do roku przekroczyła 73 proc., a udział leków z importu równoległego przekroczył w 2010 roku 1 proc. wartości całej sprzedaży hurtowni do aptek.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH