IMS: dwukrotny wzrost wartości recept pełnopłatnych

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   29-11-2012, 13:47

Prezentowane przez firmy analizujące rynek oceny wpływu ustawy refundacyjnej na sektor farmaceutyczny mówią o utrudnionym dostępie pacjentów do leków refundowanych.

Według IMS Health, poziom współpłacenia wzrósł z 34 do 38 procent. W ocenie resortu, w ogólnym rozrachunku ceny większości produktów leczniczych dla pacjentów spadły. Niemniej dane MZ uwzględniają jedynie obszar recept refundowanych wygenerowanych przez płatnika. Z pola widzenia ministerstwa znika sektor recept pełnopłatnych. W tym także na leki, które mogły by być refundowane, gdyby tak przepisał je lekarz.

Z danych IMS wynika, że wartość recept pełnopłatnych wypisanych przez lekarzy wzrosła dwukrotnie w porównaniu do lat ubiegłych. Na taki wynik złożyły się przede wszystkim ograniczenia w wypisywaniu leków poza wskazaniami rejestracyjnymi i problemy z refundacją antybiotyków.

Na początku roku lekarze byli zobligowani do wykonania antybiogramu przez zaleceniem antybiotykoterapii. Badanie miało potwierdzić, że lekarz prawidłowo zdiagnozował chorobę i zasadnie przepisał antybiotyk. Przepisanie leku ze zniżką bez wykonania antybiogramu groziło karą finansową nałożoną przez NFZ.

W efekcie wielu lekarzy przepisywało antybiotyki z pełną odpłatnością. W związku z tym resort zdrowia wycofał się z tego zalecenia. Mimo komunikatu Ministra Zdrowia w sprawie ordynacji antybiotyków bez konieczności wykonania badania posiewowego i informacji płatnika, że ta opinia jest wiążąca dla NFZ, część lekarzy nadal wręcza pacjentom recepty pełnopłatne.

Trzecim czynnikiem stanowiącym barierę w dostępie pacjentów do leków refundowanych, jest brak możliwości przepisywania recept refundowanych przez lekarzy, którzy nie podpisali z odpowiednim oddziałem NFZ umów upoważniających do wystawiania recept na leki refundowane. Zdaniem lekarzy, umowy są zbyt restrykcyjne. Obawiają się kar finansowych, jakie może nałożyć płatnik w przypadku przepisania recepty z nienależną refundacją.

Według części przedstawicieli rynku farmaceutycznego, w niektórych oddziałach Funduszu nawet połowa lekarzy może nie mieć umowy na wypisywanie recept refundowanych. Z tymi danymi zgadza się płatnik. Dodaje jednak gwoli ścisłości, że problem niepodpisanych umów z NFZ na wypisywanie recept refundowanych przez połowę lekarzy dotyczy tylko prowadzących prywatne praktyki, a zatem około 5 procent medyków.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH