IMS Health: do refundacji trafiły nowe substancje

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/ rynekaptek.pl   27-04-2016, 12:02

IMS Health: do refundacji trafiły nowe substancje

W refundacji aptecznej wprowadzono jedną nową substancję – paricalcitol. W przypadku programów lekowych, utworzono nowy program, w ramach którego dodano substancję – brentuximab vedotin - podsumowuje zmiany na majowym wykazie IMS Health.

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 69 produktów (wg kodów EAN). Poprzez dodanie nowej substancji czynnej – paricalcitol – do refundacji aptecznej wprowadzono lek doustny, stosowany w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc, związanej z przewlekłą niewydolnością nerek.

Substancja ta, w formie leku do podawania dożylnego, w 2015 roku została wprowadzona do refundacji w ramach programu lekowego. Pacjenci z tym schorzeniem mogą również korzystać z refundacji leku doustnego o podobnym działaniu, zawierającego inną substancję czynną, który jest obecny w programie lekowym. Spośród 69 nowo dodanych paczek leków, w roku 2015 sprzedawało się 7 pozycji.

Pacjenci kupując je ze 100% odpłatnością (bez refundacji) w 2015 roku wydali na nie blisko 2,7 mln zł. Wprowadzenie tych leków na listy refundacyjne, przy tej samej ilości sprzedaży, zmniejszy wydatki pacjentów o 44%, do kwoty 1,5 mln zł.

Zmiany dopłaty pacjenta dotyczą w sumie 910 pozycji leków (wg kodów EAN). Zmniejszenie dopłaty o 10 zł lub więcej dotyczy 22 pozycji, a wzrost dopłaty pacjenta o 10 zł lub więcej dotyczy 33 leków.

Wśród grup leków, dla których zmiany dopłat pacjentów są jednymi z największych (zarówno wzrost, jak i spadek dopłaty w grupie limitowej) znajdują się leki będące w jednej grupie limitowej i zawierające substancje czynne filgrastim, pegfilgrastim oraz lipegfilgrastim.

Substancje te stosowane są u pacjentów leczonych chemioterapią cytotoksyczną z powodu choroby nowotworowej. Na skutek zmian w cenach zbytu dla części leków z tej grupy limitowej, zmianie uległa wysokość dopłat pacjentów do większości leków z tej grupy. Największy wzrost dopłaty w tej grupie to 99,14 zł, a największy spadek dopłaty pacjenta to 224,74 zł.

W efekcie skrócenia lub upłynięcia terminu obowiązywania decyzji 29 produktów (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów aptecznych. Produkty te mają swoje refundowane odpowiedniki. W 2015 roku produkty te osiągnęły wartość sprzedaży równą kwocie  0,6 mln zł, liczoną w cenach detalicznych brutto. W 2015 roku NFZ wydatkował na te produkty kwotę 0,4 mln zł, a pacjenci w tym samym okresie dopłacili do nich 0,2 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH