IMS Health: nowe substancje czynne i refundacja w liczbach

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS/ rynekaptek.pl   20-02-2014, 18:18

Projekt listy refundacyjnej wprowadza w części aptecznej trzy nowe substancje. Ogółem do wykazu leków refundowanych w aptece zostają dopisane 84 produkty. W ramach refundacji leków w programach lekowych pacjenci zyskują szerszy dostęp do leczenia onkologicznego, w tym leczenia czerniaka skóry - podaje w informacji prasowej IMS Health.

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 84 produkty (wg kodów EAN). Z wyjątkiem 5 paczek leków zawierających desloratadynę, lipegfilgrastim, oraz ludzki inhibitor C1 esterazy wszystkie nowo dodane pozycje to substancje czynne obecne już w ramach refundacji aptecznej.

Spośród 84 nowo dodanych paczek leków, w 2013 roku sprzedawało się tylko 20. Pacjenci kupując je ze 100% odpłatnością (bez refundacji) wydali na nie w tym okresie blisko 10 mln zł. Wprowadzenie tych leków na listy refundacyjne, przy tej samej ilości sprzedaży, zmniejszy wydatki pacjentów o 80% do kwoty 2 mln zł.

Zmiany dopłaty pacjenta w sumie dotyczą 789 pozycji leków. Wzrost dopłaty pacjenta o 10 zł lub więcej będzie dotyczyć 4 leków. Zmiana ta wynika z obniżenia ceny zbytu odpowiedników generycznych w tej grupie limitowej. Natomiast zmniejszenie dopłaty o 10 zł lub więcej dotyczy 31 pozycji.

W efekcie skrócenia decyzji refundacyjnych lub braku kontynuacji refundacji 52 produkty zostały usunięte z wykazów. Produkty te w 2013 roku osiągnęły wartość sprzedaży równą kwocie 9 mln zł liczoną w cenach detalicznych brutto. NFZ (w okresie styczeń - październik 2013) wydatkował na nie kwotę 4,5 mln zł, co stanowiło 0,1% całkowitych wydatków NFZ na refundację leków na rynku aptecznym. Pacjenci natomiast w tym samym okresie dopłacili do nich 4,5 mln zł.

W wyniku wszystkich zmian cen i dopłat pacjentów, zakładając niezmienioną konsumpcję leków refundowanych (taką sama jaka była w 2013 roku) pacjenci zapłaciliby mniej o 0,03% co stanowi oszczędność w kwocie 1 mln zł. Rynek w nowych cenach detalicznych zmniejszyłby się o 0,1%.

Jakie mamy nowe substancje czynne na listach aptecznych? Poprzez dodanie leków zawierających desloratadynę zwiększy się dostęp pacjenta do leków przeciwhistaminowych III generacji (levocetyryzyna, desloratadyna, fexofenadyna), które wykazują najmniejsze działanie nasenne i uspakajające. Są one dostępne na rynku od kilku lat.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH