IMS Health o lipcowych zmianach w programach lekowych

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   01-07-2015, 08:24

IMS Health o lipcowych zmianach w programach lekowych Zmiany na wykazach refundacyjnych od 1 lipca 2015

Chorzy na WZW typu C otrzymują leczenie w ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową”. Poszerza się także dostęp pacjenta do terapii stosowanej w leczeniu czerniaka skóry - podsumowuje IMS Health.

W Polsce osoby aktywnie zakażone wirusem HCV stanowią ok. 0,6% społeczeństwa. Zatem szacowana liczba chorych na WZW typu C jest na poziomie ok. 230 tys. osób. Zgodnie z danymi NFZ, w 2013 roku ponad 7 tys. osób, czyli 3% chorych otrzymało dostęp do leczenia w ramach istniejącego programu lekowego.

Do niedawna standardem leczenia przewlekłego WZW typu C była nieswoista terapia dwulekowa, opierająca się na podawaniu interferonu w skojarzeniu z rybawiryną. W  ostatnich latach wprowadzono do leczenia leki o swoistym działaniu przeciwwirusowym. Stosowanie ich łącznie z terapią nieswoistą w ramach tzw. terapii trójlekowej przyczyniło się do znacznej poprawy skuteczności leczenia, zwłaszcza chorych zakażonych dominującym w naszym kraju – genotypem 1 wirusa HCV.

Obecnie pojawiają się nowe, obiecujące terapie bezinterferonowe, które zapewniają większy profil bezpieczeństwa, krótszy czas leczenia oraz bardzo wysoką, niemal 100% skuteczność. Jedną z takich terapii ma zapewnić nowo utworzony program lekowy, którego opis został przedstawiony już po opublikowaniu projektu list refundacyjnych. Decyzja ta przyspieszy rzeczywisty termin rozpoczęcia leczenia chorych, którzy muszą jeszcze poczekać na formalności związane z wprowadzeniem nowego programu, takie jak zarządzenie Prezesa NFZ i procedurę przetargową świadczeniodawców.

W ramach nowego programu wprowadzono 2 leki - Exviera (molekuła dasabuvirum) oraz Viekirax (lek combo złożony z 3 molekuł ombitasvirum + paritaprevirum + ritonavirum). Oba leki należą do firmy Abbvie, która decyzję o dopuszczeniu leków do sprzedaży, wydaną przez Europejską Agencję Leków otrzymała na przełomie 2014 i 2015 roku. Leki te, stosowane łącznie w terapii skojarzonej, (stanowią jeden schemat leczenia) będą dostępne bezpłatnie dla pacjentów z genotypem 1 i 4 wirusa HCV.

W ciągu 4 miesięcy tego roku, począwszy od danych za styczeń, leki te pojawiły się w sprzedaży w 9 krajach europejskich, przy czym w jednym z nich leki te są refundowane dla pacjenta. W państwach tych, w okresie od stycznia do kwietnia 2015 roku udział tych dwóch leków, w rynku leków przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (klasa ATC4 wg klasyfikacji EPhMRA) był już na poziomie 5,1% wartości sprzedaży (licząc w cenach producenta netto, w dolarach).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH