IMS Health o listopadowej liście leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   06-11-2012, 12:15

Ostatnia już w tym roku lista refundacyjna utrzymuje tendencje poprzednich pięciu wykazów leków refundowanych tj. przynosi znaczące oszczędności NFZ, wzrost współpłacenia pacjenta oraz utrudniony dostęp do refundacji leków innowacyjnych na rynku aptek otwartych - ocenia firma analityczno-doradcza IMS Health.

IMS Health prognozuje na 2012 rok znaczny spadek wartościowy rynku leków refundowanych na poziomie (-)18,8% w porównaniu do 2011 roku. Jest on głównie wynikiem spadku ilościowego konsumpcji leków, która osiągnie poziom (-)14,5%. Oznacza to, że przewidywany spadek wartości rynku leków refundowanych (według statusu refundacyjnego z 2011 roku) na koniec 2012 roku osiągnie poziom ponad 2,4 mld zł, licząc w cenach detalicznych brutto.

W efekcie, największe oszczędności zanotuje NFZ, ponieważ budżet przeznaczony na refundację leków w aptekach zostanie zmniejszony aż o 23,6% czyli o blisko 2 mld zł w porównaniu do wydatków poniesionych w poprzednim roku. Należy jednak podkreślić, że tegoroczny budżet NFZ na refundację leków został w planie finansowym obniżony o kwotę 610 mld zł, tak więc zgodnie z ustawą do wydania na nowe leki innowacyjne pozostaje  około 1,4 mld złotych.

Oszczędności po stronie pacjentów osiągną poziom 409 mln zł w skali roku i będą one wynikiem głównie mniejszych zakupów niż w roku poprzednim. Wraz ze zmianami liczby leków dostępnych na listach refundacyjnych, limitów i poziomów odpłatności nastąpi duży wzrost współpłacenia pacjentów. W 2011 roku, kiedy możliwa była refundacja metodą ułomną, pacjenci mieli dostęp do około 4 400 leków refundowanych, a poziom współpłacenia wynosił 34%.

W 2012 roku na listach znajduje się 3 061 leków, dla których poziom współpłacenia pacjenta wynosi 34,9% (z tej grupy ponad 2 800 leków było już refundowanych w 2011 roku). 1 600 leków refundowanych w 2011 roku obecnie jest pełnopłatnych. Dodając te leki poziom odpłatności pacjentów wzrasta do 37,9% czyli o 4 punkty procentowe. Współpłacenie pacjenta za leki generyczne osiągnie poziom 39,6%, a za leki innowacyjne 35,3%. Jest to najwyższy poziom współpłacenia w Unii Europejskiej.

Patrząc na zmiany, jakie wprowadziła nowa ustawa w kilkunastu rodzajach schorzeń, nowe listy refundacyjne przyniosą NFZ duże oszczędności budżetowe. Analizując TOP 20 schorzeń według wydatków NFZ widać, że największe oszczędności NFZ przyniesie zmiana cen i limitów w refundacji dotyczącej:
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH