IMS Health o projekcie lipcowej listy leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   21-06-2012, 13:54

Na nowe wykazy refundacyjne dodano 113 paczek leków (wg. kodów EAN), z których 40 było już refundowanych w 2011 roku. NFZ wydał na te leki 25 mln zł. Największy udział w refundacji miał lek stosowany w akromegalii (14 mln zł refundacji) oraz lek stosowany w celu obniżenia poziomu cholesterolu (6 mln zł) - wynika z analizy firmy IMS Health.

Refundacją objęto nowe substancje czynne stosowane m.in. w diabetologii (insulina glargine i detemirum), okulistyce (tafluprostum), chorobach reumatoidalnych (methotrexatum w postaci roztworu do wstrzyknięć podskórnych), czy preparaty alergenów pyłków roślin oraz preparaty stosowane w diecie mlekozastępczej.


Rynek tych produktów w cenach detalicznych nie jest jednak duży, gdyż w okresie od stycznia do maja 2012 roku osiągnął wartość 11,5 mln zł - szacuje IMS.

Pozytywną i oczekiwaną od dłuższego czasu zmianą jest umieszczenie na listach leków refundowanych długodziałających analogów insulin. Dotychczas, ze względu na wysoką cenę (średnia cena detaliczna brutto ok. 210 zł) leki te były trudnodostępne dla pacjenta.


W 2011 roku długodziałające analogi insulin osiągnęły w Polsce poziom 2,1% w całym rynku insulin, licząc w ilościach sprzedanych opakowań. Dla porównania, na rynku europejskim leki 
te osiągają średnio poziom 24%. Od lipca 2012 roku będę one refundowane, ale jedynie dla pacjentów chorujących na cukrzycę typu I, którzy stanowią ok. 10% populacji osób chorujących na cukrzycę w Polsce.  

Cena dla pacjenta będzie zróżnicowana w zależności od opakowania – od 74,11 do 90,81 zł. W odróżnieniu od pozostałych insulin dostępnych dla pacjenta w odpłatności ryczałtowej, w wyniku zapisów ustawy refundacyjnej dotyczących sposobu wyliczania typu odpłatności, leki te otrzymały poziom finansowania 30%.

Podobnie, jak w przypadku poprzednich list, w porównaniu do majowej listy refundacyjnej, zmiany dotyczą również kwot dopłat pacjentów. Dla 458 paczek leków dokonano obniżek, średnio o 27% (licząc wg pojedynczych prezentacji leku, niezależnie w której kategorii dostępności nastąpiła zmiana). Leki z obniżoną dopłatą pacjenta w 2011 roku stanowiły dla NFZ koszt 0,9 mld zł.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH