IMS Health o projekcie lipcowej listy refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS/ rynekaptek.pl   19-06-2015, 14:06

IMS Health o projekcie lipcowej listy refundacyjnej

Projekt listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 lipca 2015 r. nie wnosi istotnych zmian w zakresie dostępu do leczenia, zarówno w lecznictwie otwartym, jak i zamkniętym - ocenia IMS Health.

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 79  produktów (wg kodów EAN). Dodane leki to substancje czynne, w większości obecne już na aptecznej liście refundacyjnej.

Jedynym lekiem zawierającym substancję dotychczas nierefundowaną jest lek zawierający icatibant - stosowany w leczeniu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego wywołanego niedoborem inhibitora esterazy C1. Jest to kolejna opcja terapeutyczna dla chorych mających obecnie dostęp do 2 leków refundowanych w tym wskazaniu. Łącznie rynek leków stosowanych w tym wskazaniu refundacyjnym, w ostatnich 12 miesiącach (od czerwca 2014 roku do maja 2015 roku), liczony w cenach detalicznych brutto wyniósł 5,7 mln zł.

Wprowadzono także refundację leku zawierającego adrenalinę, w nagłych przypadkach ostrych reakcji alergicznych (anafilaksji). Substancja ta była już obecna w wykazie leków refundowanych, ale w innym wskazaniu.

W efekcie skrócenia decyzji refundacyjnych lub braku kontynuacji refundacji 38 produktów (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów. W 2014 roku NFZ wydał na refundację tych leków nieco ponad 5 mln zł, co stanowi niespełna 0,1% całkowitych wydatków NFZ na refundację leków na rynku aptecznym w tym okresie. Na listach refundacyjnych znajdują się leki, które są odpowiednikami wszystkich usuniętych produktów.

Zmiany dopłaty pacjenta dotyczą blisko 700 pozycji leków (wg kodów EAN) i najczęściej są wynikiem zmiany produktu wyznaczającego limit, zmiany ceny zbytu lub wprowadzenia na listy tańszego leku będącego odpowiednikiem leku już refundowanego. Zmiany te są na tyle niewielkie, iż nie wpłyną w znaczący sposób na wydatki ponoszone przez chorych na zakup leków refundowanych.

Zmiany proponowane w programach lekowych i chemioterapii nie wprowadzają większej liczby nowoczesnych terapii. Zwiększeniu nie ulegnie ani liczba istniejących programów lekowych, ani liczba dostępnych substancji czynnych.

Zmiany wprowadzone do projektu obwieszczenia polegają na przeniesieniu leku zawierającego bendamustynę z programu lekowego do katalogu chemioterapii. Wynikiem tego będzie rozszerzenie grupy pacjentów hematologicznych, którzy mogą być leczeni tym lekiem.

W ramach programu leczenia umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej refundacją zostanie objęty lek zawierający infliksimab, co stanowić będzie kolejną opcję terapeutyczną dla chorych. Lek, który znalazł się w wyżej wymienionym programie był wcześniej dostępny w ramach innego programu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH