IMS Health o projekcie majowej listy leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   22-04-2015, 20:14

IMS Health o projekcie majowej listy leków refundowanych W maju nowelizacja wykazu leków refundowanych

Opublikowany projekt list refundacyjnych nie wprowadza nowych substancji czynnych do refundacji aptecznej. W zakresie lecznictwa zamkniętego powstaje nowy program – leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD).

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 68 produktów (wg kodów EAN), które są odpowiednikami leków dotychczas refundowanych. 


W efekcie skrócenia decyzji refundacyjnych lub braku kontynuacji, z refundacji usunięto 46 produktów (wg kodów EAN), w tym lek zawierający substancję retigabinę, stosowaną w leczeniu padaczki lekoopornej, co do której w 2013 roku Komitet Europejskiej Agencji Leków  ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi  opublikował stanowisko o ograniczeniu stosowania ze względu na ryzyko pigmentacji siatkówki, skóry, warg i paznokci. Pozostałe, usunięte leki posiadają swoje refundowane odpowiedniki.

W 2014 roku NFZ wydał na refundację tych leków niewiele ponad 19 mln zł, co stanowi niecałe 0,3% całkowitych wydatków NFZ na refundację leków na rynku aptecznym w tym okresie.

Zmiany dopłaty pacjenta dotyczą w sumie 632 pozycji leków (wg kodów EAN) i wydaje się, że nie wpłyną w znaczący sposób na wydatki ponoszone przez chorych na zakup leków refundowanych. Podwyżki dopłat pacjentów do leków nie przekraczają kwoty 10 zł do pojedynczego opakowania, poza jednym wyjątkiem – lekiem stosowanym w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej i schizofrenii.

W wyniku wprowadzenia do refundacji pierwszego generyka tego leku, z ceną zbytu niższą od ceny obecnego w refundacji leku oryginalnego, dopłata pacjenta do leku oryginalnego wzrosła z 3,20 zł do blisko 200 zł. Trzeba jednak podkreślić, że cena nowo dodanego odpowiednika otrzymała odpłatność ryczałtową.

Utworzono nowy program – leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Dotychczas, pacjenci z tym schorzeniem mogli być leczeni w ramach jednorodnych grup pacjentów JGP, z możliwością stosowania dwóch leków zawierających substancje czynne – aflibercept oraz ranibizumab. Obecnie leki te zostały przeniesione do nowo powstałego programu lekowego.

W ramach istniejącego już programu lekowego – leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C, refundacją zostanie objęty lek zawierający simeprewir. Dodanie tego leku pozwoli na zastosowanie schematu terapii trójlekowej, co wiąże się z uzyskaniem większych efektów zdrowotnych u pacjentów.

Zmieniono treść programu lekowego  – leczenie stwardnienia rozsianego poprzez zniesienie dolnej granicy wieku dla stosowania  interferonów  i  octanu glatirameru. Proponowane zmiany umożliwią terapię chorych bez ograniczenia wiekowego.

Pozostałe zmiany dotyczą rozszerzenia zakresu wskazań refundacyjnych dla leków znajdujących się w katalogu chemioterapii, zawierających darbepoetynę i epoeptynę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH