IMS Health o projekcie marcowej listy refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS/ rynekaptek.pl   24-02-2016, 08:05

IMS Health o projekcie marcowej listy refundacyjnej IMS ocenia zmiany na wykazie refundacyjnym

Zmniejszono dopłatę pacjenta do leków stosowanych po przeszczepach. W zakresie lecznictwa szpitalnego przywrócono program leczenia mukopolisacharydozy typu VI oraz rozszerzono możliwości terapeutyczne w zapobieganiu krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B poprzez dodanie substancji czynnej simoktokog alfa.

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 46 produktów (wg kodów EAN), z których wszystkie miały już swoje odpowiedniki we wcześniejszym obwieszczeniu refundacyjnym.

W efekcie skrócenia decyzji refundacyjnych lub braku kontynuacji refundacji usunięto 47 produktów (wg kodów EAN). Ich usunięcie nie wpłynie na dostęp chorych do leczenia, gdyż wszystkie te leki mają swoje refundowane odpowiedniki.

Zmiany dopłaty pacjenta  dotknęły w sumie 847 produktów (wg kodów EAN). Dla 402 produktów spadła dopłata do leku, przy czym zmiana o 10 zł lub więcej dotyczyła 24 produktów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, wśród leków, dla których zmniejszono dopłatę pacjenta, znalazły się leki dla osób po przeszczepach zawierające substancję czynną tacrolimus lub valganciclovir. Przejściowy wzrost dopłat pacjentów do niektórych z tych leków był związany z wejściem na listę refundacyjną odpowiedników tych substancji z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Zmniejszenie dopłaty pacjenta objęło 1257 produktów, przy czym zmiana o 10 zł lub więcej dotyczyła 83 produktów.

Dla 445 produktów wzrosła dopłata do leku, przy czym zmiana o 10 zł lub więcej dotknęła 45 produktów. W większości są to leki zawierające czynniki stymulujące granulopoezę: filgrastim, pegfilgrastim, lipegfilgrastim, stosowane w chorobach onkologicznych. Drugą grupę leków, w której na skutek wejścia tańszego odpowiednika zwiększyła się dopłata pacjenta, stanowią leki zawierające hormony płciowe – gonadotropiny, stosowane w programie in-vitro.

Programy lekowe i chemioterapia

W zakresie leków stosowanych w programach lekowych i chemioterapii dodano 14 produktów (wg kodów EAN).

W ramach istniejącego już programu lekowego - zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B, refundacją został objęty lek zawierający ludzki VIII czynnik krzepnięcia - simoktokog alfa. Jest to kontynuacja rozszerzania opcji terapeutycznych w tym programie, która miała miejsce także w poprzednim obwieszczeniu refundacyjnym.

Przywrócono program leczenia mukopolisacharydozy typu VI (zespół Maroteaux – Lamy), który nie był dostępny dla pacjentów z powodu usunięcia substancji czynnej galsulfasum z listy refundacyjnej z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Pozostałe dodane leki to substancje czynne obecne już w refundacji w tych samych wskazaniach co produkty nowo wprowadzone.

W zakresie refundacji na rynku szpitalnym usunięto 19 produktów (wg kodów EAN).  Usunięte leki posiadają swoje refundowane odpowiedniki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH