IMS Health o projekcie styczniowej listy refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS/ rynekaptek.pl   21-12-2015, 08:42

IMS Health o projekcie styczniowej listy refundacyjnej IMS podsumowuje nowy wykaz leków refundowanych

Opublikowany projekt utrzymuje refundację dla zdecydowanej większości leków dotychczas znajdujących się na listach, obniżając wydatki NFZ i pacjentów. W zakresie lecznictwa szpitalnego dodano dwie substancje czynne.

Są to: mitoxantrone - stosowaną w hematologii oraz turoctocog alfa - stosowaną w zapobieganiu krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B.

Nowe propozycje list refundacyjnych zawierają łącznie 4534 produktów (wg kodów EAN). Ogółem do wykazu zostało dopisanych 59 pozycji. W zakresie produktów refundowanych na rynku aptecznym znajduje się 49 nowych leków, przy czym wszystkie zawierają substancje czynne dotychczas obecne na listach refundacyjnych.

W wyniku skrócenia lub upływu terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych a także odmowy refundacji, z wykazów zostało usuniętych 197 produktów (wg kodów EAN), w tym z refundacji aptecznej 169 pozycji leków. Ich usunięcie nie wpłynie na dostęp chorych do leczenia, gdyż wszystkie te leki mają swoje refundowane odpowiedniki.

Produkty te, w okresie od stycznia do października 2015 roku osiągnęły wartość sprzedaży równą kwocie 70 mln zł liczoną w cenach detalicznych brutto. NFZ wydatkował na nie kwotę 21,5 mln zł, co stanowiło 0,4% wydatków płatnika na refundację leków na rynku aptecznym w okresie od stycznia do sierpnia 2015 roku.

Na skutek przeprowadzonych negocjacji cenowych dotyczących cen zbytu, a także zapisów ustawy refundacyjnej które regulują metodykę wyliczania cen detalicznych, 2051 produktów zmieniło ceny detaliczne. W przypadku 2007 produktów cena detaliczna zmalała, zaś dla 44 produktów wzrosła. Skutkuje to także zmianami w zakresie dopłat pacjentów, które zmieniły się dla 1906 produktów obecnych na liście aptecznej. Zmniejszenie dopłaty pacjenta objęło 1257 produktów, przy czym zmiana o 10 zł lub więcej dotyczy 83 produktów.

Zmiana ta, zakładając niezmienioną konsumpcję tych produktów (taką samą jak w okresie od stycznia do października 2015 roku), pozwoliłaby na zmniejszenie wydatków pacjentów o 187 mln zł. Dla 649 produktów wzrasta dopłata do leku, przy czym zmiana o 10 zł lub więcej dotyczy 36 produktów. W efekcie tej zmiany, zakładając niezmienioną konsumpcję tych produktów (taką samą jak w okresie od stycznia do października 2015 roku) pacjenci zapłaciliby więcej o 61 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH