IMS Health o projekcie styczniowej listy refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   18-12-2014, 16:13

IMS Health o projekcie styczniowej listy refundacyjnej

Projekt listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2015  roku nie wprowadza istotnych zmian i utrzymuje status quo w zakresie dostępu do leczenia - uważa firma analityczna IMS.

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 89  produktów (wg kodów EAN). Dodane leki to substancje czynne obecne już na aptecznej liście refundacyjnej. W przypadku cząsteczki tiotropium, która pierwszą refundację uzyskała w 2007 roku, rozszerzono zakres stosowania poprzez dodanie nowego wskazania - leczenie podtrzymujące u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Tym samym, chorzy z POChP uzyskali, po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy, dostęp do większej liczby leków refundowanych.

W efekcie skrócenia decyzji refundacyjnych lub braku kontynuacji refundacji 29 produktów (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów. W okresie od stycznia do sierpnia 2014 roku, NFZ wydał na refundację tych leków blisko 7,7 mln zł, co stanowi 0,2 proc. całkowitych wydatków NFZ na refundację leków na rynku aptecznym w tym okresie. Na listach refundacyjnych znajdują się leki, które są odpowiednikami wszystkich usuniętych produktów.

Zmiany dopłaty pacjenta dotyczą w sumie 436 pozycji leków (wg kodów EAN) i są na tyle niewielkie, iż nie wpłyną w znaczący sposób na wydatki ponoszone przez chorych na zakup leków refundowanych.

Od stycznia 2015 roku zmieni się liczba istniejących programów lekowych. Utworzono 3 nowe programy:
- leczenie hormonem wzrostu niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe w porównaniu do czasu trwania ciąży;
- leczenie dazatynibem ostrej białaczki limfoblastycznej z chromosomem Filadelfia (Ph+);
- leczenie beksarotenem ziarniniaka grzybiastego lub zespołu Sezary’ego.

Leki, które znalazły się w wyżej wymienionych programach były wcześniej dostępne w ramach innych programów (somatropina, dazatynib) lub były finansowane w trybie indywidualnych zgód w chemioterapii niestandardowej (beksaroten).

Refundacją w ramach katalogu chemioterapii zostanie objęty lek zawierający nelarbinę we wskazaniu ostra białaczka limfoblastyczna Tkomórkowa lub chłoniak limfoblastyczny T-komórkowy w leczeniu pacjentów, u których nie było reakcji na leczenie lub wystąpiła wznowa po zastosowaniu co najmniej dwóch schematów chemioterapii, kwalifikujących się do przeszczepu macierzystych komórek krwiotwórczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH