IMS Health o projekcie styczniowych list refundacyjnych

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   20-12-2012, 12:02

IMS Health o projekcie styczniowych list refundacyjnych

Na listy zostaje dopisane 71 paczek leków, w tym jedna nowa substancja czynna, pojawiają się dodatkowe wskazania off-label, między innymi w antybiotykach, a pacjenci zyskują dostęp do kolejnych leków innowacyjnych refundowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii - ocenia firma analityczno-doradcza IMS Health.

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 71 leków (wg kodów EAN), przy czym tylko jedna pozycja jest nową substancją czynną wskazaną w leczeniu choroby Huntingtona. Tetrabenazyna, o której mowa,  jest jedyną opcją terapeutyczną o udowodnionej skuteczności w tym wskazaniu.

Dotychczas lek był dostępny dla chorych  wyłącznie na import docelowy, a stosowana praktyka kliniczna leczenia choroby Huntingtona w Polsce ograniczała się głównie do leków z grupy neuroleptyków, niezarejestrowanych w tym wskazaniu. Pozostałe leki generyczne, które zostały dopisane do listy refundacyjnej to głównie preparaty stosowane w leczeniu nadciśnienia, opatrunki na trudno gojące się rany oraz diety eliminacyjne stosowane w fenyloketonurii.

Kolejna korzystna zmiana dotyczy pacjentów z nowo rozpoznaną padaczką, gdzie poprzez rozszerzenie wskazań refundacyjnych levetiracetamu zwiększono dostęp do skutecznej terapii przeciwpadaczkowej. Niestety w tej grupie leków, aż dla 32 produktów zwiększy się poziom dopłaty pacjent o 10 lub więcej złotych.

Z nowych list nie usunięto żadnej z dotychczas refundowanych molekuł. Podobnie jak w kończącym się roku 2012 pacjenci zostaną ponownie narażeni na wzrost dopłat do niektórych leków lub poszukiwanie tańszych odpowiedników. Wzrost dopłaty pacjenta o 10 lub więcej złotych będzie dotyczyć 35 leków, stosowanych głównie w leczeniu padaczki. Natomiast zmniejszenie dopłaty o 10 lub więcej zł dotyczy 27 leków i są to w większości leki onkologiczne. W przypadku prawie 2500 leków zmiana dopłaty pacjenta mieści się w granicach jednej złotówki (+/- 1 zł).

Po raz kolejny do list zostały dodane nowe wskazania refundacyjne. Tym razem dotyczy to 188 leków stosowanych w kardiologii, nefrologii, immunologii, pulmonologii, reumatologii oraz onkologii. Bardzo duża część tych leków to antybiotyki, dla których od stycznia 2012 roku, w wyniku zapisów ustawy refundacyjnej ograniczona została dostępność refundacyjna. Przyczyniło się to znacznego wzrostu udziału recept na leki refundowane wykupywanych jednak za 100% odpłatnością pacjenta, czyli bez refundacji, z poziomu 5,8% w 2011 roku do poziomu 9,3% w pierwszych 11 miesiącach roku 2012 (ilościowo).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH