IMS Health: spadek sprzedaży leków w listopadzie o ponad 5 procent

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   10-12-2010, 13:00

Wartość rynku aptecznego w listopadzie 2010 spadła o ponad 5 proc. rok do roku i o ponad 1 proc. w stosunku do października br.

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w złotych na poziomie cen hurtowych netto) spadła w listopadzie 2010 o  około 5,4  proc. w ujęciu rok do roku i przekroczyła 1,9 mld zł. W porównaniu do października 2010 wartość rynku spadła o około 1,2 proc.

- Zgodnie z naszymi prognozami wartość sprzedaży hurtowni do aptek w listopadzie zanotowała słabszą dynamikę w ujęciu  rok do roku. Ma to związek z wysoką bazą, jaką był szczytowy okres wysokich sprzedaży związanych ze świńską grypą, który przypadł  właśnie na listopad ubiegłego roku - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

- Słabsza dynamika wartości rynku w ostatnim kwartale oznacza, że w całym roku zanotujemy wzrost wartości rynku na poziomie 3-4 procent - dodaje Gawroński.

Łącznie po jedenastu miesiącach 2010 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za 20,5 mld zł, o  3,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W 2009 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła 21,4 mld złotych, a dynamika w ujęciu rok do roku wyniosła około 11 proc. i była największa w ostatnich latach. W Polsce działa ponad 13 600 aptek i punktów aptecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH