IMS: jeden nowy lek w refundacji i nowy program lekowy

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS/ rynekaptek.pl   28-10-2015, 09:04

IMS: jeden nowy lek w refundacji i nowy program lekowy IMS ocenia projekt nowej listy leków refundowanych

Ostatni w tym roku projekt list refundacyjnych wprowadza w ramach programu lekowego kolejne leki innowacyjne stosowane w leczeniu WZW C.

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 74 produkty (wg kodów EAN), w tym lek zawierający substancję czynną acidum ursodeoxycholicum, obecną w sprzedaży, bez refundacji od wielu lat.

Refundacja tego leku, pomimo negatywnego stanowiska Rady Przejrzystości oraz negatywnej rekomendacji Prezesa AOTMiT, będzie ograniczona do leczenia pacjentów ze wskazaniem: zaburzenia czynności wątroby i dróg żółciowych związane z mukowiscydozą oraz w przebiegu pierwotnej żółciowej marskości wątroby w początkowym stadium choroby.

Według informacji przedstawionych przez wnioskodawcę składającego wniosek refundacyjny lek ten nie jest finansowany w żadnym z krajów UE i EFTA. Objęcie tego leku refundacją jest wynikiem przychylnego ustosunkowania się Ministra Zdrowia do postulatów pacjentów z mukowiscydozą, którzy wielokrotnie zwracali się z prośba o refundację.

Z wyjątkiem opisanej substancji czynnej, wszystkie nowo dodane do refundacji aptecznej leki to substancje czynne obecne już w ramach refundacji aptecznej. W przypadku leku zawierającego substancję czynną hydrocortisonum dodano nową postać leku – tabletki, która będzie refundowana we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach. Dotychczas refundacja wymienionej molekuły obejmowała leki do stosowania na skórę.

Wynikiem wprowadzenia na listy refundacyjne leku zawierającego substancję czynną oxcarbazepinum, która była już wcześniej refundowana, jest rozszerzenie zakresu refundacji tej substancji na leczenie padaczki. Tym samym zwiększa się dostęp do terapii w przypadku nowo rozpoznanej padaczki. Pośród nowo wprowadzonych produktów znajdują się poza tym specjalistyczne opatrunki stosowane w leczeniu trudno gojących się ran.

W efekcie skrócenia decyzji refundacyjnych lub braku kontynuacji refundacji 10 produktów (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów. Produkty te w okresie od stycznia do września 2015 roku osiągnęły wartość sprzedaży równą kwocie 700 tys. zł liczoną w cenach detalicznych brutto. Na listach refundacyjnych znajdują się leki, które są odpowiednikami wszystkich usuniętych produktów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH