IMS: maj z mniejszą dynamiką w aptekach

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   08-06-2011, 11:03

IMS: maj z mniejszą dynamiką w aptekach

Wartość rynku aptecznego w maju 2011 wzrosła o ponad 2 proc. rdr i pozostała na prawie niezmienionym poziomie w ujęciu mdm.

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych) wzrosła w maju 2011 o 2,3 proc. w ujęciu rok do roku i osiągnęła ponad 1,85 mld złotych. W porównaniu do kwietnia 2011 wartość rynku pozostała na tym samym poziomie – wynika z danych firmy analityczno-doradczej IMS Health.

- W maju sprzedaż hurtowni do aptek była o ponad 40 milionów złotych wyższa niż rok wcześniej, a wzrost wartości rynku przekroczył 2 procent. To drugi z rzędu miesiąc w tym roku, w którym dynamika wartości rynku jest wyraźnie mniejsza niż w pierwszym kwartale, który zakończył się dziesięcioprocentowym wzrostem – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. – Po pięciu miesiącach mamy jednak ponad siedmioprocentowy wzrost.

Po pięciu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 10 miliardów złotych, o ponad 7 proc. (blisko 670 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- W okresie wakacyjnym nie spodziewamy się dużych zmian w dynamice rynku, ale od września na wartość rynku duży wpływ będą miały działania producentów, hurtowni i aptek związane z przygotowaniami do wprowadzenia od stycznia 2011 roku nowej ustawy refundacyjnej – dodaje ekspert IMS Health.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld złotych, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4%. W Polsce działa ponad 13 600 aptek i punktów aptecznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH