IMS: najbliższe lata to wzrost na globalnym rynku leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS, LJX/rynekaptek.pl   30-07-2012, 13:37

Po kilku latach spowolnienia globalny rynek leków przygotowuje się do wzrostu, z oczekiwanego niskiego poziomu 3-4% w roku 2012, do 5-7% w roku 2016 - podaje nowa prognoza opublikowana przez IMS Institute for Healthcare Informatics.

Według raportu The Global Use of Medicines: Outlook through 2016 roczne globalne wydatki na leki wzrosną z 956 miliardów dolarów w roku 2011, do blisko 1,2 biliona dolarów w roku 2016.

Oczekuje się, że do roku 2016 przyrost rocznych globalnych wydatków na leki wzrośnie ponad dwukrotnie do poziomu 70 miliardów dolarów, z 30 miliardów dolarów w roku bieżącym, głównie w wyniku wzrostu ilościowego na rynkach wschodzących oraz niewielkiego wzrostu wydatków na rynkach rozwiniętych.

Wygaśnięcia patentów, których szczyt przypada na rok 2012, a także wzmożone działania płatników mające na celu redukcję kosztów, spowodują ograniczenie wzrostu wydatków na leki oryginalne do roku 2016 na poziomie 0-3%. Oczekuje się, że w roku bieżącym, rynki rozwinięte odnotują najniższe roczne tempo wzrostu, które wyniesie poniżej 1% odpowiadając kwocie 3 miliardów dolarów, po czym w okresie 2014-2016 nastąpi wzrost do poziomu 18-20 miliardów dolarów rocznie.

- Podczas, gdy systemy ochrony zdrowia na całym świecie zmagają się z makroekonomicznymi presjami na obniżanie kosztów przy jednoczesnym zapotrzebowaniu na szerszy dostęp i lepsze rezultaty leczenia, w ciągu kolejnych pięciu lat, leki będą odgrywać jeszcze bardziej kluczową rolę w opiece nad pacjentami - ocenia Murray Aitken, dyrektor wykonawczy, IMS Institute for Healthcare Informatics.

- Prognozowane przez nas wydatki na leki na poziomie biliona dolarów w roku 2016 odzwierciedlają powrót do wzrostu, wynikający z odpowiedzi na wyzwania w zakresie dostępu do leków i dostępności cenowej leczenia stojące przed użytkownikami i płatnikami sektora ochrony zdrowia na całym świecie - dodaje.

W swojej najnowszej analizie Instytut IMS podkreśla, że obecnie systemy ochrony zdrowia w krajach rozwiniętych odnotują niski wzrost wydatków na leki. Po wzroście na poziomie 104 miliardów dolarów w okresie 2006-2011, w okresie 2011-2016 wydatki na leki w krajach rozwiniętych wzrosną w sumie o 60-70 miliardów dolarów. Pomimo najwyższej w historii liczby wygaśnięć patentów, wydatki na leki w USA zwiększą się o 35-45 miliardów dolarów, odzwierciedlając średnioroczny wzrost na poziomie 1-4%.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH