IMS: niewielki wzrost sprzedaży do aptek w październiku

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   08-11-2011, 17:02

Wartość rynku aptecznego w październiku 2011 wzrosła o niecałe 3 proc. w stosunku rocznym i spadła o ponad 5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca.Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych) wzrosła w październiku 2011 o około 2,6 proc. w ujęciu rok do roku i osiągnęła niemal 2 mld złotych - informuje firma analityczno-doradcza IMS Health.W porównaniu do września 2011 wartość rynku spadła o ponad 5 procent.

- Po ujemnej dynamice wartości rynku jaką zanotowaliśmy w ujęciu rok do roku we wrześniu, rynek apteczny zanotował w październiku wzrost o 2,6 procent. Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych do aptek była o ponad 50 milionów wyższa niż rok wcześniej i biorąc pod uwagę dynamikę rynku w ubiegłych latach taki wzrost możemy uznać za niewielki – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.– Daje się zauważyć wyczekiwanie rynku związane z wejściem w życie nowej ustawy refundacyjnej. Podczas gdy liczba zachorowań na grypę wzrosła w Polsce o 27 procent w ujęciu miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rok do roku nawet o ponad 100 procent, obserwujemy wartości redukcję stanów magazynowych hurtowni i aptek o kilkadziesiąt procent, co być może przekłada się na mniejszą dostępność leków dla pacjentów i w efekcie mniejszą dynamikę rynku – dodaje Gawroński.

Po dziesięciu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 19,4 miliarda złotych, o 4 proc. (740 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Decydujący dla wyniku całego roku ostatni kwartał rozpoczął się nie najwyższą dynamiką, ale w miarę pojawiania się kolejnych szczegółów nowej ustawy refundacyjnej możemy spodziewać się bardziej zdecydowanej reakcji rynku – zaznacza ekspert IMS Health.W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld złotych, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4%. W Polsce działa około 13 860 aptek i punktów aptecznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH