IMS o majowej liście refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   27-04-2012, 15:24

Trzecia w tym roku lista leków refundowanych utrzymuje wzrost współpłacenia pacjenta za leki refundowane, przynosi duże oszczędności NFZ i obniża ceny dla pacjentów w pięciu schorzeniach - ocenia firma analityczna IMS Health.

Po pierwszych czterech miesiącach po wejściu w życie nowej ustawy oraz zmiany jakie przynoszą majowe listy refundacyjne, widać prognozowany duży - 8% spadek tego rynku w ujęciu ilościowym, 
a w związku ze spadkiem cen również spadek wartościowy na poziomie ponad 11%.

Oznacza to, że w wyniku zawirowań związanych z wprowadzeniem nowej ustawy, zakupami dokonanymi na zapas w IV kwartale 2011 roku oraz zmianami poziomu odpłatności, pacjenci kupią mniej leków niż w roku poprzednim. W związku ze zmianami cen oraz zmian w strukturze zakupów, cały rynek leków refundowanych spadnie o kwotę blisko 1,5 mld zł w cenach detalicznych. Przyniesie to oszczędności głównie po stronie NFZ,  na poziomie 1,43 mld zł, przy oszczędnościach pacjentów na poziomie 50 mln zł w skali roku - wynika z analizy.

W efekcie nastąpi duży wzrost współpłacenia pacjentów za leki refundowane - z poziomu 34% do blisko 38%. Odpłatność za leki generyczne wyniesie 40%, a za leki innowacyjne ponad 34%.

W kilkunastu rodzajach schorzeń nowe listy refundacyjne przyniosą NFZ duże oszczędności budżetowe. Największe oszczędności NFZ, przy dużej zmianie poziomu odpłatności pacjentów, przyniesie zmiana cen i limitów w refundacji dotyczącej: pasków cukrzycowych, schizofrenii, choroby wrzodowej, choroby Alzheimera, astmy, padaczki i onkologii.

W 5 schorzeniach NFZ poniesie dodatkowe koszty refundacji, przy dużej obniżce poziomu współpłacenia pacjentów. Do tej grupy IMS zalicza: nadciśnienie, leki obniżające poziom cholesterolu, leki na przerost prostaty, alergię i leki na depresję.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH