IMS o nowej liście lekow refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS/rynekaptek.pl   22-10-2014, 13:37

IMS o nowej liście lekow refundowanych

Projekt listy refundacyjnej w części dotyczącej programów lekowych wprowadza innowacyjny lek stosowany w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc zawierający afatynib - informuje IMS Health, analizując projekt listopadowej listy leków refundowanych.

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 101 produktów (wg kodów EAN), z czego w większości są to substancje czynne obecne już w ramach refundacji.

Projekt listy aptecznej wprowadza nowe leki, które zawierają w swym składzie więcej niż jedną substancję czynną (tak zwane ”combo”). Z punktu widzenia lekarza pozwala to na poprawę skuteczności leczenia. Dla pacjenta to z kolei uproszczenie schematu leczenia, co przekłada się na poprawę stanu zdrowia. Leki złożone są obecnie powszechnie stosowane w leczeniu takich chorób jak astma czy jaskra, czy właśnie nadciśnienie, gdzie projekt list wprowadza nowe leki do refundacji.

Obecnie wszystkie leki złożone, stosowane w leczeniu nadciśnienia (refundowane i nierefundowane) mają 13 proc. udział wartościowy (liczony w cenach ex-man, sprzedaż z hurtowni do aptek) w okresie 12 miesięcy, licząc od czerwca 2014 wstecz. Dla porównania w krajach europejskich analogiczny wskaźnik wynosi 34 proc.

Zmiany dopłaty pacjenta  dotyczą w sumie 557 pozycji leków, przy czym wzrost dopłaty pacjenta o 10 zł lub dotyczy 4 leków. Natomiast zmniejszenie dopłaty o 10 zł lub więcej dotyczy 11 pozycji i w większości są to leki stosowane w procedurze in vitro, które znajdują się na listach refundacyjnych od lipca 2014 roku. W tej grupie leków dopłata pacjenta do 1 opakowania leku została zmniejszona średnio o 82 zł.

W efekcie skrócenia decyzji refundacyjnych lub braku kontynuacji refundacji 20 produktów (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów. Produkty te w okresie od października 2013 roku do września 2014 roku osiągnęły wartość sprzedaży (liczoną w cenach detalicznych brutto) równą kwocie 3 mln zł. Na listach refundacyjnych znajdują się produkty, które są odpowiednikami wszystkich usuniętych leków.

Refundacją zostanie objęty innowacyjny lek zawierający afatynib (leczenie niedrobnokomórkowego raka płuc). Lek ten jest stosowany w zaawansowanym stadium choroby lub w przypadku, gdy rak rozprzestrzenił się na inne części ciała. Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie produktu we wrześniu 2013 roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH