IMS o projekcie listy: kilkanaście dni na przygotowanie się do jej wejścia w życie

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   17-04-2012, 23:27

Pierwszy raz Ministerstwo Zdrowia opublikowało propozycję list refundacyjnych z kilkunastodniowym wyprzedzeniem, co daje możliwość przygotowania się firm informatycznych, hurtowni i aptek do wejścia nowej listy w życie - zauważa firma analityczna, IMS Health.

Z analizy IMS Health, opisującej zmiany na propozycji majowej listy leków refundowanych wynika, że dodano na niej 246 paczek leków. W większości były one już refundowane w 2011 roku metodą "ułomną", a NFZ wydał na nie w tym okresie 53 mln zł.

W porównaniu do listy marcowej Ministerstwo Zdrowia dopisało dwie substancje czynne - nebivolol i irbesartan stosowane w nadciśnieniu tętniczym, które były już refundowane w 2011 roku. Na listy wpisano także dwie zupełnie nowe substancje czynne dotychczas nie podlegające refundacji - denosumab stosowany w leczeniu osteoporozy i eksemestan stosowany w raku piersi. W przypadku 436 leków pacjenci zapłacą mniej, a dla 674 leków więcej niż dotychczas.

Na nowej liście leków refundowanych znalazło się 3125 pozycji leków według kodów EAN, co oznacza, że jest na niej o 246 pozycji leków więcej niż na poprzedniej, obowiązującej od marca 2012 roku. Z nowych, dopisanych pozycji 171 było już zrefundowanych przez NFZ w 2011 roku, a wartość ich refundacji wyniosła 53 mln zł.

Obniżki cen detalicznych leków dotyczą 1029 paczek leków, których łączna refundacja NFZ w 2011 roku wyniosła ponad 2 miliardy zł. Obniżki cen detalicznych większe niż 5% dotyczą 156 leków. W przypadku 101 leków, ceny detaliczne zostały zwiększone, a wartość refundacji NFZ tych leków w 2011 roku wyniosła 1,3 mld zł.

Zmiany m.in. cen detalicznych oraz leków wyznaczających limity wpłyną na wysokość dopłat pacjentów. W przypadku 436 leków pacjenci zapłacą mniej niż dotychczas. Najbardziej ucieszą się pacjenci przyjmujący leki immunosupresyjne stosowane po przeszczepach, kupujący leki stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz w chorobie Parkinsona. Średnio obniżka wyniesie 30%, w tym dla 261 leków pacjenci zapłacą co najmniej 5% mniej niż dotychczas, a w przypadku 49 leków zaoszczędzą więcej niż 10 zł na jednym opakowaniu danego leku.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH