IMS: początek czerwca w aptekach nadal na minusie

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   15-06-2012, 16:12

IMS: początek czerwca w aptekach nadal na minusie

Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w zł na poziomie cen detalicznych brutto) spadła po 23 tygodniach 2012 roku o ponad 9 proc. w ujęciu rdr i wyniosła około 11,9 mld złotych - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

Po ponad 5 miesiącach tego roku całkowita sprzedaż z aptek osiągnęła prawie 11,9 mld zł i była niższa od ubiegłorocznej o około 13 procent w ujęciu ilościowym, a wartościowo o około 9 procent.

- Od ponad pięciu miesięcy wartość sprzedaży aptek nie wróciła trwale powyżej ubiegłorocznych wyników. Spadki widoczne są zarówno w ujęciu wartościowym – tu rynek spadł o ponad 9 proc., jak i ilościowym – o 13 proc. W maju średnia tygodniowa wartość rynku aptecznego była o ponad 20 milionów złotych niższa niż rok wcześniej, co świadczy o bardzo powolnym odbudowywaniu się sprzedaży leków w aptekach, głównie za sprawą leków na receptę – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Sprzedaż leków na receptę w aptekach nadal notuje niższą dynamikę niż całkowita sprzedaż aptek. Na początku czerwca, narastająco po 23 tygodniach 2012 roku, sprzedaż tych leków wyniosła 6,5 mld zł i była o blisko 14 proc. (mld zł) mniejsza niż rok wcześniej. W ujęciu ilościowym spadek sprzedaży leków na receptę wyniósł prawie 11 procent.

- Chociaż od początku roku obserwujemy systematyczny wzrost wydatków pacjentów na leki na receptę, to nadal znajdują się one wyraźnie poniżej ubiegłorocznych wyników. Wartość średniej tygodniowej sprzedaży aptek w tej grupie leków była w maju o blisko 30 mln złotych niższa niż w ubiegłym roku – mówi Marcin Gawroński.

W grupie produktów dostępnych bez recepty (OTC) IMS Health zanotował w maju i na początku czerwca wzrosty sprzedaży w ujęciu wartościowym i niewielkie spadki w ujęciu ilościowym (w porównaniu do ubiegłego roku). W ich wyniku, narastająco po 23 tygodniach 2012 roku, wartość sprzedaży leków i innych produktów OTC była tylko o 1 proc. niższa niż rok wcześniej i wyniosła 3,7 mld złotych. Średnia cena produktów OTC wzrosła w tym okresie o blisko 1 zł do 12,84 zł.

- Produkty dostępne w aptekach bez recepty znacznie szybciej niż leki na receptę powracają do wzrostów. Od kilku tygodni notujemy sprzedaże nieznacznie wyższe niż rok wcześniej, choć w ujęciu ilościowym nadal jesteśmy poniżej ubiegłorocznych sprzedaży – dodaje ekspert IMS Health.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH