IMS: początek marca w aptekach nadal na minusie

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   12-03-2012, 13:47

Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w zł na poziomie cen detalicznych brutto) spadła po 9 tygodniach 2012 roku o 14 proc. w ujęciu rdr i wyniosła ponad 4,5 mld złotych - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

Na taki obraz rynku aptecznego cały czas wpływa wprowadzenie od 1 stycznia 2012 roku nowej listy leków refundowanych. Pacjenci nadal konsumują zapasy leków, jakie zgromadzili w grudniu ubiegłego roku, lekarze zapoznają się z nowymi listami leków refundowanych, a apteki, hurtownie i producenci dostosowują się do wymogów nowej ustawy.

- Rynek apteczny powoli krzepnie w realiach nowej ustawy refundacyjnej. Od początku roku obserwujemy systematyczny, choć powolny wzrost wartości sprzedaży aptek. Wprawdzie na początku marca nadal jesteśmy poniżej wartości z ubiegłego roku, jednak spadki teraz nie są już dwucyfrowe. Zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym obserwujemy trend wzrostowy – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Największe spadki sprzedaży IMS Health zanotował w grupie leków na receptę. Na początku marca, narastająco po 9 tygodniach 2012 roku, sprzedaż tych leków wyniosła ponad 2,4 mld zł i była o 20 proc. (blisko 600 mln zł) mniejsza niż rok wcześniej. W ujęciu ilościowym spadek sprzedaży leków na receptę wyniósł 17 proc.

- Wartość sprzedaży leków na receptę cały czas znajduje się znacznie poniżej ubiegłorocznych wyników, ale obserwujemy systematyczne odbudowywanie się sprzedaży leków w tym segmencie. Średnia tygodniowa sprzedaż aptek w tej grupie leków jest obecnie o ok. 40 mln złotych wyższa niż w styczniu – dodaje Marcin Gawroński.

W grupie produktów dostępnych bez recepty (OTC) spadki sprzedaży w ujęciu rok do roku wyniosły na początku marca (po 9 tygodniach 2012 roku) ok. 14 proc. ilościowo, a w ujęciu wartościowym niecałe 6 procent. To oznacza, że średnia cena tych produktów wzrosła w ciągu roku o ponad 1 zł do 12,81 zł.

W ciągu pierwszych 9 tygodni 2012 roku pacjenci wydali w aptekach na produkty bez recepty ponad 1,5 mld zł, o ok. 90 mln zł mniej niż rok wcześniej. Najbardziej (o ponad 10 proc.) spadła sprzedaż preparatów stosowanych w kaszlu, grypie i innych chorobach układu oddechowego. Wzrosty wartości sprzedaży zanotowano w grupie preparatów stosowanych na skórę (o ok. 6 proc.).

- Na słabszą sprzedaż produktów dostępnych w aptekach bez recepty wpływa mniejsza aktywność marketingowa producentów leków i samych aptek, które od 1 stycznia zgodnie z zapisami nowej ustawy zaprzestały, bądź ograniczyły działania promocyjne i reklamowe – dodaje ekspert IMS Health.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH