IMS podsumowuje projekt listy leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/ rynekaptek.pl   28-06-2016, 08:05

IMS podsumowuje projekt listy leków refundowanych

Dobre wiadomości dla pacjentów - refundacją apteczną zostanie objęty lek, zawierający innowacyjną cząsteczkę umeklidyniowy bromek, stosowany w leczeniu POChP - podsumowuje zmiany w projekcie nowej listy refundacyjnej firma IMS.

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 71 produktów (wg kodów EAN). Nową substancją czynną dodaną do projektu obwieszczenia jest umeklidyniowy bromek, wskazany do podtrzymującego leczenia rozszerzającego oskrzela u dorosłych pacjentów z POChP.

Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu w kwietniu 2014 roku. W Polsce do czerwca 2016 roku lek ten nie był obecny w sprzedaży. W 17 krajach Unii Europejskiej, w których rozpoczęła się już sprzedaż, umeklidyniowy bromek osiągnął w pierwszym kwartale 2016 roku wartość sprzedaży równą kwocie 3,2 mln euro.

Dla chorych z POChP stanowi on kolejne rozszerzenie dostępnych opcji terapeutycznych. Korzystną zmianą dla pacjentów jest także dodanie do refundacji aptecznej kortykosteroidu do stosowania do nosa zawierającego mometasone. Ta substancja czynna była już obecna na wykazie leków refundowanych, ale w innej postaci leku i w innym wskazaniu.

Pozostałe 69 kodów EAN to leki mające swoje odpowiedniki na listach refundacyjnych, a także specjalistyczne opatrunki stosowane w leczeniu trudno gojących się ran. Spośród 69 nowo dodanych paczek w ostatnich 12 miesiącach (czerwiec 2015 – maj 2016) w sprzedaży były tylko 3 produkty, a pacjenci, kupując je ze 100% odpłatnością (bez refundacji), wydali na nie blisko 0,5 mln zł.

Zmniejszenie wydatków pacjentów możliwe będzie dzięki obniżeniu dopłat do leków obecnych w poprzednim obwieszczeniu refundacyjnym. Zmniejszenie dopłaty pacjenta dotyczy 523 produktów (wg kodów EAN), z czego zmniejszenie o 10 zł i więcej ma miejsce w przypadku 26 produktów.

W tej grupie istotne z punktu widzenia pacjenta jest obniżenie kwoty dopłaty, a także zmiana zakresu wskazań refundacyjnych dla leków zawierających solifenacinum poprzez usunięcie wymogu wykonania badania urodynamicznego potwierdzającego zespół pęcherza nadreaktywnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH