IMS: rynek leków OTC zyska na znaczeniu

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   02-02-2012, 12:10

IMS: rynek leków OTC zyska na znaczeniu

W 2011 roku rynek leków sprzedawanych w aptekach osiągnął wartość 22,3 mld zł, o 3,7% więcej w porównaniu do wartości tego rynku w 2010 roku (wartości w cenach detalicznych brutto). W tym samym okresie wartość rynku szpitalnego w porównaniu do roku ubiegłego wzrosła o 7% i osiągnęła poziom 2,97 mld zł (wartości w cenach producenta netto) - ocenia firma analityczna IMS Health.

Rok 2011 był drugim z rzędu, gdzie nie wstąpiła znacząca infekcja, czy jak to miało miejsce w 2009 roku pandemia grypy, która stymulowałaby dodatkowo wzrost wartości sprzedanych medykamentów.

Rynek leków na receptę

W 2011 roku rynek leków na receptę sprzedawanych w aptekach osiągnął wartość 17,2 mld zł, o 3,5% więcej w porównaniu do wartości tego rynku w 2010 roku (wartości w cenach detalicznych brutto).

- Niewątpliwie, ogromny wpływ na wartość rynku w 2011 roku miała zapowiedź wprowadzenia w życie ustawy refundacyjnej oraz przewidywane zmiany na liście leków refundowanych. Nowa ustawa wprowadziła między innymi sztywne ceny i marże oraz całkowity zakaz rabatowania leków refundowanych - nie tylko w bezpośredniej odsprzedaży do pacjenta, ale i w całym łańcuchu dystrybucji leków: producent – hurtownia – apteka. Spowodowało to pod koniec roku niepewność finansową dla podmiotów działających na rynku farmaceutycznym - stwierdzają eksperci IMS.

Obawiano się, iż w przypadku znaczących obniżek cen leków, ustalonych w trakcie negocjacji cenowych, produkt, którego cena dla pacjenta byłaby nie do przyjęcia z powodu dużej dopłaty, w porównaniu na przykład do ich odpowiedników, a dodatkowo hurtownia, czy apteka nie mogłaby zmienić tej ceny, musiałby zostać wliczony w straty i znacząco obniżyłby rentowność przedsiębiorstw. Dlatego poszczególni gracze na rynku bardzo ostrożnie podchodzili - szczególnie w końcówce roku - do obrotu lekami refundowanymi.

Większy strach, mniejsze magazyny

W ostatnich trzech miesiącach 2011 roku zauważalne było zjawisko zmniejszania się magazynu aptecznego dla leków na receptę. W październiku 2010 roku średni magazyn w aptece pokrywał popyt na leki Rx na 35 dni, w listopadzie także na 35 dni, a w grudniu na 28 dni. Analogicznie w październiku 2011 roku średni magazyn wystarczył już tylko na 33 dni (2 dni mniej), w listopadzie na 31 dni (4 dni mniej), a w grudniu już tylko na 20 dni (8 dni mniej).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH