IMS: spadek sprzedaży do aptek we wrześniu

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   07-10-2011, 14:23

IMS: spadek sprzedaży do aptek we wrześniu

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych) spadła we wrześniu 2011 o około 1,4 proc. w ujęciu rok do roku i osiągnęła niemal 2,1 mld złotych.

W porównaniu do sierpnia 2011 wartość rynku wzrosła o około 18 procent - informuje firma analityczna IMS Health.- Po raz trzeci w tym roku wartość miesięcznej sprzedaży leków i innych produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek była niższa niż w roku ubiegłym. Dla rynku ma to o tyle duże znaczenie, że spadek sprzedaży nastąpił we wrześniu, w którym tradycyjnie mieliśmy do czynienia z dużymi wzrostami sprzedaży związanymi z początkiem sezonu grypowego. Tym razem sprzedaż leków we wrześniu była o ponad 30 milionów niższa niż rok wcześniej i to mimo wzrostu zachorowań na grypę o ponad 30 procent – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.– Słabsza sprzedaż leków z hurtowni do aptek we wrześniu przełożyła się także na obniżenie dynamiki w ujęciu skumulowanym od początku roku, która spadła z blisko 5 procent do nieco ponad 4 procent  – dodaje Gawroński.

Po dziewięciu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 17,4 miliarda złotych, o ponad 4 proc. (prawie 690 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- W tym roku trzeci kwartał okazał się najsłabszy pod względem dynamiki wzrostu wartości sprzedaży. Wyniosła ona tylko pół procent, podczas gdy w pierwszym kwartale przekraczała 10 procent. Decydujący dla wyniku całego roku okaże się ostatni kwartał bezpośrednio związany z przygotowaniami do wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej – zaznacza ekspert IMS Health.

Podstawowe fakty:

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld złotych, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4%.W Polsce działa około 13 850 aptek i punktów aptecznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH