IMS: wzrost sprzedaży do aptek w listopadzie

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   08-12-2011, 15:19

Wartość rynku aptecznego w listopadzie 2011 wzrosła o 3,5 proc. w ujęciu rok do roku i osiągnęła niemal 2 mld złotych - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

W porównaniu do października 2011 roku wartość rynku spadła o blisko 1 procent.

Na miesiąc przed wejściem w życie przepisów nowej ustawy refundacyjnej sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek wzrosła o 3,5 procent, czyli o prawie 70 mln złotych więcej niż rok temu.- Choć w czwartym kwartale wartość rynku aptecznego rośnie szybciej niż w trzecim, to nie możemy mówić o dużych wzrostach. Tym bardziej, że liczba zachorowań na grypę w tym okresie wzrosła o prawie 10 procent w ujęciu miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rok do roku nawet o ponad 40 procent – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. 


– Daje się więc zauważyć wyczekiwanie rynku na ogłoszenie ostatecznej listy leków refundowanych z nowymi cenami oraz jasnej wykładni dla wprowadzanych od stycznia przepisów. To od ich ostatecznego kształtu zależeć będzie jaką dynamikę rynku zanotujemy w grudniu oraz  czy w całym roku wzrost wartości rynku będzie większy, czy mniejszy od 4 procent  – zaznacza Gawroński.

Po jedenastu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 21,4 miliarda złotych, o 4 proc. (820 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Jeszcze w grudniu apteki będą musiały dokonać zmian w oprogramowaniu komputerowym, dostosować się do wymogu zakazu reklamy i przygotować do przeceny zapasów leków. Na wprowadzenie tych zmian zostało już naprawdę niewiele czasu – dodaje ekspert IMS Health.W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld złotych, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4%. W Polsce działa około 13 860 aptek i punktów aptecznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH