IMS: wzrost sprzedaży do aptek w sierpniu

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS/rynekaptek.pl   12-09-2011, 07:56

Wartość rynku aptecznego w sierpniu 2011 wzrosła o blisko 5 proc. rdr i osiągnęła około 1,8 mld złotych.

W porównaniu do lipca 2011 wartość rynku wzrosła o około 7,5 procent.

- Od początku roku obserwowaliśmy spadek dynamiki wartości rynku aptecznego w ujęciu rok do roku, a w czerwcu i lipcu zanotowaliśmy nawet jej ujemne wartości. Od połowy sierpnia wartość rynku aptecznego zaczęła jednak rosnąć i na koniec miesiąca była o ponad 83 mln złotych wyższa niż rok temu komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

- Sprzedaż hurtowni do aptek była więc w sierpniu o 7,5 procent wyższa niż w lipcu, a narastająco od początku roku jej wartość przewyższa ubiegłoroczną o prawie 5 procent  – dodaje Gawroński.

Po ośmiu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 15,3 miliarda złotych, o blisko 5 proc. (prawie 720 mln PLN) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Koniec trzeciego i początek czwartego kwartału jak co roku powinny przynieść większe wartości sprzedaży związane z sezonem grypowym. Ale w tym roku duży wpływ na dynamikę rynku będą miały także działania producentów, hurtowni i aptek związane z przygotowaniami do wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej – zaznacza ekspert IMS Health.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld złotych, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4%. W Polsce działa około 13 800 aptek i punktów aptecznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH