INFARMA o kosztach pośrednich w analizie technologii medycznych

POLITYKA LEKOWA

Autor: ŁSX/rynekatpek.pl   19-01-2015, 09:01

INFARMA o kosztach pośrednich w analizie technologii medycznych INFARMA opublikowała raport poświęcony kosztom pośrednim w analizie technologii medycznych (fot. Fotolia/PTWP)

Wykorzystanie analizy kosztów pośrednich przełoży się na bardziej racjonalną alokację środków w ramach systemu finansów publicznych, a zastosowanie innowacyjnych terapii jest skuteczną metodą ograniczenia społecznych i gospodarczych skutków choroby – wynika z raportu INFARMY.

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA opublikował raport poświęcony kosztom pośrednim w analizie technologii medycznych. Dokument, opracowany przez niezleżanych ekspertów z HTA Consulting, na przykładzie konkretnej jednostki chorobowej - reumatoidalnego zapalenia stawów, wskazuje, że ujęte całościowo koszty choroby mogą być nawet 4-krotnie większe niż wydatki ponoszone wyłącznie w sferze publicznej.

- System ochrony zdrowia jest tak zorganizowany, że dysponujemy ograniczoną pulą środków. Analiza kosztów pośrednich pozwala na bardziej wszechstronną ocenę technologii medycznych, która uwzględni także społeczne i gospodarcze konsekwencje choroby i zastosowanej terapii. Tym samym ich implementacja umożliwia bardziej racjonalną alokację funduszy w ramach systemu – uważa Paweł Sztwiertnia, Dyrektor Generalny INFARMY.

Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki podkreśla natomiast, iż koszty w ochronie zdrowia ujmowane są w różny sposób, w zależności od celu i charakteru wykonywanej analizy. - Uwzględnienie w analizie ekonomicznej wszystkich aspektów oddziaływania choroby, w tym jej wpływu na poziomie całej gospodarki,  jest niezwykle istotne - zaznacza.

Według raportu, zestawienie kosztów RZS z punktu widzenia płatnika publicznego, finansów publicznych oraz z najszerszej perspektywy – społecznej, wskazuje na znaczące rozbieżności między każdym z tych ujęć. Koszty utraconej produktywności pacjentów związane z absencją chorobową oraz opieką nieformalną liczone metodą kosztów frykcyjnych wynoszą 1,2 mld zł. i stanowią dwukrotność obciążeń sektora publicznego (400 mln. zł kosztów NFZ oraz 200 mln zł. koszty ZUS). W przypadku szacowania metodą kapitału ludzkiego możemy mówić nawet o czterokrotnie wyższym wyliczeniu kosztów społecznych (2,8 mld zł).

Jednocześnie, jak wskazują autorzy raportu, zastosowanie skutecznych innowacyjnych terapii może w znaczący sposób wpłynąć na obniżenie kosztów społecznych. W porównaniu z terapią DMARD leki biologiczne ograniczają koszt utraconej produktywności o 76 tysięcy złotych dla każdego pacjenta. Oszczędności wynikające z redukcji kosztów pośrednich w związku ze stosowaniem skuteczniejszej terapii w pierwszych latach jej stosowania nie przekraczają 15 mln zł rocznie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH