Innowacja cieszy, ale i przeraża. Ze względu na koszty

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   22-03-2018, 08:02

Innowacja cieszy, ale i przeraża. Ze względu na koszty Zapowiadane 200 cząsteczek w przyszłości nas cieszy, bo to dobre dla pacjentów, ale w resorcie zdrowia nas to przeraża. Właśnie dlatego, że te wyliczenia są takie, a nie inne – mówi wiceminister zdrowia, Marcin Czech

Terapia genowa - imponujące osiągnięcie już zarejestrowanego leku w USA i od niedawna w Europie, do stosowania w białaczce. Jeden wlew naprawia genom i ma 80 procentową skuteczność, w porównaniu do 15 proc. dotychczasowych chemioterapeutycznych oddziaływań. W Polsce docelowo mogłoby z niego skorzystać 300 osób. Cena: 475 tys. dolarów. Wpływ na budżet - 600 mln zł, 5 proc. budżetu NFZ - wylicza wiceminister zdrowia, Marcin Czech.

- W całym systemie ochrony zdrowia możemy mówić o innowacjach organizacyjnych, technologicznych, w zakresie sposobu podawania leków, wyrobów medycznych, ale esencją postępu w medycynie są innowacje produktowe w farmakoterapii – mówiła Bogna Cichowska- Duma, prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, na sesji „Nowe terapie – nadchodząca fala innowacyjnych leków”.

- Żeby sobie uzmysłowić, czym jest szeroka innowacja, odnieśmy się do własnych doświadczeń. Na początku XX wieku nie było antybiotyków, nie wiedzieliśmy, jak leczyć zapalenie płuc. Do lat 60. tych XX wieku jedynym sposobem leczenia nowotworów była chirurgia. Dopiero potem wprowadzono chemioterapię. W ciągu ostatnich lat wdrożono przełomowe terapie, które zmieniły nasz sposób myślenia o niektórych chorobach. Dla przykładu AIDS z choroby śmiertelnej stała się przewlekłą – dodała.

W ciągu ostatniej dekady przełomem była terapia w HCV. W 90 procentach jesteśmy w stanie wyleczyć z tej choroby, a nawet są oczekiwania, że rezerwuar wirusa w populacji znacznie się obniży i spadnie częstość występowania WZW typu C.

200 nowych terapii na horyzoncie
W obszarze nowotworów krwi, szczególnie szpiczaka, mamy do dyspozycji przeciwciała monoklonalne, które mają bardzo dobre efekty leczenia u chorych. Inny przykład - nowotwory skóry: u chorych z mutacjami BRAF mamy zmniejszenie ryzyka zgonów o 63 procent. W cukrzycy mamy leki inkretynowe, dzięki którym pacjenci mogą uzyskać dobrą kontrolę glikemii, ale również dobrą kontrolę lipidemii i nadciśnienia tętniczego. Nowe leki w stwardnieniu rozsianym, blokujące limfocyty B, to przełomowy sposób leczenia najcięższej postaci SM. Dzięki nowym lekom, śmiertelność z powodu nowotworów spadła o 20 procent.

Jak przypomniała szefowa Infarmy, mówimy o nadchodzącej fali nowych leków. Obecnie jest 7 tysięcy cząsteczek w różnych fazach badań klinicznych i przedklinicznych. Najbliższe 2-3 lata to będzie rekordowy wysyp nowych cząsteczek, około 200, zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH