Innowacyjny przemysł farmaceutyczny wesprze reformy na Ukrainie

POLITYKA LEKOWA

Autor: INFARMA/ŁS/rynekaptek.pl   13-03-2015, 12:55

Innowacyjny przemysł farmaceutyczny wesprze reformy na Ukrainie Szczegółowy plan wsparcia przemysłu farmaceutycznego w realizacji reform ma być gotowy do końca czerwca 2015 r. (fot. Fotolia/PTWP)

System ochrony zdrowia na Ukrainie będzie reformowany we współpracy z Europejską Federacją Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA).

Na mocy listu intencyjnego podpisanego 3 marca w Kijowie eksperci z EFPIA pomogą stronie ukraińskiej w zharmonizowaniu tworzonego prawa z legislacją obowiązującą w Unii Europejskiej.

Wspólnym celem obu stron jest zagwarantowanie pacjentom lepszego dostępu do nowoczesnej medycyny, wprowadzenie przejrzystych regulacji prawnych oraz poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia. List intencyjny podpisany został przez Ministra Zdrowia Ukrainy Aleksandra Kwitaszwiliego, Dyrektora Generalnego EFPIA Richarda Bergström oraz Władimira Redko reprezentującego ukraińskie stowarzyszenie innowacyjnych firm farmaceutycznych APRaD.

Sygnowany dokument jest pierwszym krokiem w ustanowieniu długofalowej współpracy administracji państwowej z branżą farmaceutyczną. Na jego podstawie eksperci EFPIA będą wspierać rząd w Kijowie w procesie planowania i wdrażania europejskich standardów legislacyjnych. Autorzy porozumienia stawiają przed sobą trzy zasadnicze cele – harmonizację ukraińskiego prawa z normami Unii Europejskiej, zagwarantowanie przejrzystości współpracy przemysłu farmaceutycznego z przedstawicielami środowiska medycznego oraz zwiększenie dostępu pacjentów do innowacji.

Oznacza to m.in. wprowadzenie wypracowanego przez przemysł farmaceutyczny Good Manufactures Practice oraz uproszczenie procedur rejestracji leków, które zostały zatwierdzone w krajach Unii Europejskiej. Pozwoli to na szybszy dostęp do nowoczesnych leków, podniesienie standardów farmakoterapii oraz zmniejszenie różnic w poziomie opieki medycznej na Ukrainie i w krajach Wspólnoty. Zdefiniowane w liście intencyjnym cele mają stanowić podstawę dla Ramowego Dokumentu o Współpracy, który wyznaczy kierunki reform ukraińskiego systemu ochrony zdrowia na lata 2015 – 2017.

Ten szczegółowy plan wsparcia przemysłu farmaceutycznego w realizacji reform ma być gotowy do końca czerwca tego roku. Jego podstawą będzie m.in. analiza bogatych doświadczeń z reform systemu ochrony zdrowia realizowanych w takich krajach jak Litwa, Irlandia, Węgry czy Portugalia. Dokument ma stanowić kluczowy element „mapy drogowej” dla ukraińskiej ochrony zdrowia. Istnieje bowiem wiele obszarów, w których wiedza oraz doświadczenie sektora farmaceutycznego mogą okazać się kluczowe dla budowy efektywnych rozwiązań systemowych.

Źródło: INFARMA

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH