Instrumenty podziału ryzyka są w niektórych sytuacjach pożądane

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   23-05-2011, 06:14

Instrumenty podziału ryzyka są w niektórych sytuacjach pożądane

Czy podmioty odpowiedzialne muszą składać Ministerstwo Zdrowia propozycje podziału ryzyka? Czy jeden lek może mieć dwie decyzje refundacyjne? Jakie warunki umowy ryzyka zostaną upublicznione? Na te pytania odpowiada Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia.

Czy wezwanie wnioskodawców o przedłożenie propozycji oficjalnej ceny zbytu oraz instrumentów dzielenia ryzyka oznacza, że muszą złożyć je wszystkie firmy, które mają refundowane produkty?

Artur Fałek: W ustawie celowo nie uszczegółowiono schematów dzielenia ryzyka, pozostawiając elastyczność w tym zakresie. Podobnej elastyczności i aktywności oczekujemy od przemysłu, od którego spodziewamy się wstępnej propozycji narzędzia. Przedstawiona propozycja będzie przedmiotem negocjacji.

Czy firmy będą musiały zaproponować to narzędzie podziału ryzyka? Obowiązku nie ma, ale to narzędzie jest dla nich korzystne i dobrze byłoby mieć taką umowę indywidualną, chociażby z tego względu, że zawarcie takiej umowy wyłącza z mechanizmu pay-back na zasadach ogólnych. Te narzędzia nie musza być stosowane we wszystkich przypadkach i będziemy indywidualnie podchodzić do narzędzi dzielenia ryzyka.

Czy po złożeniu wniosku refundacyjnego wraz z propozycją instrumentu dzielenia ryzyka, można dołączać kolejne dokumenty podczas negocjacji z Komitetem Ekonomicznym lub zaproponować inny kształt umowy? Czy również AOTM może proponować inny schemat podziału ryzyka?

AF: Wydaje mi się, że tak. Po to są te negocjacje, by doprowadzić do wspólnego stanowiska akceptowanego przez obie strony.

Jeśli firma zawiera indywidualną umowę i zostaje wyłączona z systemu pay-back, jak sytuacja odbije się na powostałych firmach? Jak ma się pay-back w stosunku do innych dostawców leków z tej samej grupy terapeutycznej, jeśli dojdzie do przekroczenia wydatków NFZ w ramach tej grupy terapeutycznej?

AF: Ministerstwo Zdrowia jednakowo traktuje wszystkie podmioty. Należy rozumieć to w ten sposób, że będziemy starali się nie dopuścić do sytuacji, by tylko jeden podmiot z danej grupy limitowej miał umowę pay-back.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE