Instytucja pierwszego odpowiednika wymaga zmian

POLITYKA LEKOWA

Autor: DZP/ rynekaptek.pl   05-07-2016, 13:22

Instytucja pierwszego odpowiednika wymaga zmian Eksperci oceniają przepis ustawy refundacyjnej o pierwszym odpowiedniku

Jednym mechanizmów wprowadzonych ustawą o refundacji leków jest instytucja pierwszego odpowiednika oraz towarzyszące jej regulacje, których celem jest obniżenie kosztów refundowanych leków. Jak oceniają ten mechanizm eksperci kancelarii DPZ i firmy Sequence?

Pierwszym odpowiednikiem jest zazwyczaj pierwszy lek odtwórczy, który wchodzi do systemu refundacji obok finansowanego wcześniej leku oryginalnego.

Sama idea obniżenia ceny przy okazji pojawienia się leków odtwórczych – wprowadzanych do obrotu po upływie okresu wyłączności rynkowej czy ochrony patentowej – jest akceptowana zarówno przez firmy oryginalne, jak i generyczne. W obowiązujących przepisach niepokojące jest jednak to, jak bardzo „gwałtowna” jest ta zmiana.

Z jednej strony objęcie pierwszego odpowiednika powoduje obowiązek zaproponowania dla tego produktu ceny na poziomie niższym o co najmniej 25% od ceny leku oryginalnego. Jednocześnie ustawa o refundacji nakazuje również obniżenie ceny samego leku oryginalnego. Obowiązek zaproponowania niższej ceny w przypadku leku oryginalnego jest związany z upływem okresu wyłączności rynkowej. Tym samym może mieć miejsce sytuacja, w której poziom finansowania danej grupy leków spada w krótkim okresie około 40%.

Sytuację tę komplikuje również dotychczasowa praktyka Ministra Zdrowia, która dotyczy grup wielocząsteczkowych (tzw. jumbo grup). W ich przypadku organ uznaje, że limit finansowania powinien być obniżany za każdym razem, kiedy do danej grupy wchodzi „kolejny pierwszy” odpowiednik leku z daną substancją czynną. Prowadzi to do pojawienia się kilku pierwszych odpowiedników, które wpływają na kilkukrotnie obniżenie limitu finansowania w danej grupie limitowej.

Jednocześnie, o ile obniżenie ceny leku oryginalnego nie powoduje powstania dopłaty pacjenta do tego leku, to inaczej wygląda sytuacja w przypadku pierwszego odpowiednika. Obowiązujące przepisy zawierają bowiem regulacje wskazujące, że limit finansowania dla grupy limitowej, do której wchodzi pierwszy odpowiednik, nie może być wyższy od jego ceny.

W ten sposób, w zupełnym oderwaniu od warunków rynkowych limit finansowania w danej grupie ustalany jest na cenie nowego produktu, zamiast – jak to ma miejsce w refundacji aptecznej – na cenie najtańszego produktu, którego kumulatywny obrót (liczony z innymi tańszymi lekami) dopełnia 15% obrotu w danej grupie limitowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH