Instytut IMS określa czynniki dynamiki rynku

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   27-05-2011, 09:32

Na świecie notuje się coraz szybszy spadek udziału leków oryginalnych w wydatkach.

Starzejące się społeczeństwa rynków rozwiniętych będą nadal kreować wzrostowe wydatki na leki markowe, przy czym wzrost ten będzie bardziej niż równoważony wygasaniem patentów. W rezultacie, w 2015 roku wydatki na leki markowe w krajach rozwiniętych będą na tym samym poziomie co w roku 2010.

W skali światowej oczekuje się, że udział rynkowy leków markowych, który spadł z 70% w roku 2005 do 64% w roku 2010, będzie wciąż spadał do poziomu 53% w roku 2015. O ile na rynkach wschodzących silne tempo wzrostu leków markowych zostanie utrzymane, w 2015 roku 80 centów z każdego wydanego na tych rynkach dolara przeznaczonych będzie na leki odtwórcze.

Kolejne czynniki to:

2. Bezprecedensowy poziom wygasania patentów przynosi rozwiniętym rynkom "patentową dywidendę".
Do roku 2015 wygasające patenty na leki oryginalne przyniosą płatnikom w krajach rozwiniętych oszczędności netto w wysokości 98 mld dolarów w porównaniu z 54 mld dolarów zaoszczędzonymi w ciągu pięciu lat do roku 2010. W związku z wygasaniem patentów, do 2015 roku płatnicy zaoszczędzą 120 mld dolarów, przy oczekiwanych wydatkach na generyki tych leków na poziomie 22 mld dolarów.

Wśród rynków rozwiniętych największa ekspansja wydatków na leki generyczne spodziewana jest w USA. Jednocześnie w Japonii udział tych wydatków będzie nadal najniższy mimo znacznych zachęt, przewidywanych polityką tego państwa, promujących zwiększenie ordynacji i wydawania generyków.

3. Nowatorskie terapie odpowiadają na niezaspokojone potrzeby pacjentów.

Nowe leki, wprowadzone do obrotu ostatnio lub przewidywane do wprowadzenia w niedalekiej przyszłości, stworzą ważne nowe możliwości leczenia przedłużające lub poprawiające jakość życia pacjentów.

Wśród nich są: leki doustne na stwardnienie rozsiane o zwiększonej skuteczności i wygodzie stosowania; dwie, ostatnio wprowadzone na rynek, terapie leczenia arytmii, poszerzające możliwości terapeutyczne w tym zakresie pierwszy raz od dziesięcioleci; terapie zaawansowanych przypadków czerniaka złośliwego, zwiększające wskaźniki przeżywalności pacjentów; a także pierwsza szczepionka terapeutyczna przeciw rakowi prostaty, będąca przełomowym odkryciem w medycynie spersonalizowanej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH