Insulina Lantus nadal będzie refundowana

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sanofi/ rynekaptek.pl   01-07-2016, 11:09

Insulina Lantus nadal będzie refundowana

Od 1 lipca 2016 roku długodziałający analog insuliny Lantus nadal będzie refundowany dla pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz u części pacjentów w cukrzycy typu 2.

Ministerstwo opublikowało nową listę leków refundowanych, na której insulina Lantus pozostała zgodnie z dotychczasowymi wskazaniami - przypomina wytwórca leku w komunikacie prasowym.

"W ostatnim czasie zarówno pacjenci, jak i środowisko eksperckie zaniepokojone było wiadomością o możliwości nieprzedłużania refundacji insuliny Lantus dla pacjentów z cukrzycą typu 1" - informuje Sanofi.

W tej sprawie Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wraz z konsultantem krajowym w dziedzinie diabetologii zajęli stanowisko, w którym podkreśli, że w takim przypadku może ucierpieć dobro polskich pacjentów z cukrzycą. Jednak zgodnie z opublikowaną listą leków refundowanych, która zaczęła obowiązywać 1 lipca 2016 roku, insulina Lantus jest refundowana. 

Zgodnie z wytycznymi refundacja insuliny potwierdzona została dla pacjentów z cukrzycą typu 1 w całej populacji, dla pacjentów z cukrzycą typu 2 w dotychczas refundowanych wskazaniach oraz dla pacjentów z cukrzycą o znanej przyczynie, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia.

Insulina jest refundowana zarówno w jednorazowym wstrzykiwaczu, jak i we wkładach do wielorazowych wstrzykiwaczy. Wskazania refundacyjne tej insuliny również u pacjentów z cukrzycą typu 2 pozostają bez zmian.

Z terapii mogą skorzystać pacjenci leczeni insuliną NPH od co najmniej pół roku z hemoglobiną glikowaną (HbA1c) 8% i więcej oraz ci, u których w tym okresie leczenia pojawiły się udokumentowane nawracające epizody ciężkiej lub nocnej hipoglikemii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH