IQVIA: jedna nowa substancja w refundacji od stycznia

POLITYKA LEKOWA

Autor: IQVIA/ rynekaptek.pl   20-12-2017, 10:05

IQVIA: jedna nowa substancja w refundacji od stycznia W zakresie lecznictwa szpitalnego dodano substancję czynną efmoroctocog alfa stosowaną w zapobieganiu krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B (fot. archiwum)

Opublikowany projekt utrzymuje status quo w zakresie liczby substancji czynnych znajdujących się na liście aptecznej, w tym również tych wydawanych bezpłatnie pacjentom powyżej 75 roku życia - zauważa IQVIA analizując styczniowy projekt listy.

W zakresie lecznictwa szpitalnego dodano substancję czynną efmoroctocog alfa stosowaną w zapobieganiu krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B.

Refundacja na rynku aptecznym
W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 50 produktów (wg kodów EAN). Są to substancje czynne obecne już wcześniej w refundacji. W przypadku leku zawierającego pancreatin rozszerzono wskazania refundacyjne, w wyniku czego będzie on dostępny w terapii zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki spowodowanej przewlekłym zapaleniem trzustki, resekcją żołądka lub zwężeniem dróg żółciowych spowodowanym chorobą nowotworową. Lista bezpłatnych leków dostępnych dla pacjentów powyżej 75 roku życia nie została rozszerzona o nowe molekuły.

Spośród nowo dodanych produktów w okresie styczeń – listopad 2017 roku sprzedawało się 8 pozycji. Pacjenci, kupując te leki ze 100% odpłatnością (bez refundacji, w cenach detalicznych brutto), wydali na nie blisko 12 mln złotych. W porównaniu do poprzedniego obwieszczenia 22 produkty zostały usunięte z refundacji aptecznej. W okresie styczeń – listopad 2017 roku ich sprzedaż osiągnęła wartość 44 mln złotych. NFZ wydatkował na nie kwotę 26 mln złotych. Usunięte leki mają swoje refundowane odpowiedniki, w związku z czym pacjent ma możliwość wykupienia ze zniżką odpowiednika leku wypisanego na recepcie, a koszty terapii nie będą wyższe od ponoszonych obecnie.

Zmiany dopłaty pacjenta (obniżki i podwyżki) dotyczą w sumie 588 leków. Wzrost dopłaty pacjenta o 10 złotych lub więcej będzie dotyczył 22 leków. W przypadku 26 pozycji dopłata pacjenta zmniejszy się o 10 złotych lub więcej, co w przeważającej liczbie przypadków jest wynikiem obniżenia ceny zbytu.

Programy lekowe i chemioterapia
Projekt listy wprowadza program lekowy „Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B”, w ramach którego dostępny będzie lek zawierający substancję czynną efmoroctocog alfa. Jest to nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów z hemofilią, którzy korzystają z refundacji zarówno osoczopochodnych, jak i rekombinowanych koncentratów czynników krzepnięcia mających zastosowanie w profilaktyce tej choroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH