IQVIA o zmianach na liście leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: IQVIA/ rynekaptek.pl   02-03-2018, 16:18

IQVIA o zmianach na liście leków refundowanych Nowa lista wydłużyła się o 63 unikatowe kody EAN (w tym 60 produktów leczniczych) (fot. archiwum)

Obowiązująca od 1 marca nowa lista refundacyjna przynosi pozytywne zmiany na liście „S”. Rozszerzono ją o nowe cząsteczki stosowane w leczeniu choroby zakrzepowej oraz cukrzycy. W ramach programów lekowych pojawiła się zaś nowa opcja leczenia idiopatycznego włóknienia płuc. Pacjenci zyskają od marca możliwość terapii molekułą Nintedanib.

Refundacja na rynku aptecznym
Nowa lista wydłużyła się o 63 unikatowe kody EAN (w tym 60 produktów leczniczych). Dodane pozycje zawierają substancje czynne refundowane już wcześniej, jednak z nowo dodanych produktów pacjenci kupowali w ubiegłym roku jedynie 2 pozycje. Wydali na nie niespełna 80 tys. zł.

Redukcja listy o 25 kodów EAN (w tym 18 produktów leczniczych) nie wpłynie negatywnie na portfele pacjentów. W ubiegłym roku dopłacili wprawdzie do usuniętych produktów ponad 2,22 mln zł (przy dopłacie NFZ wysokości 7 mln zł oraz sprzedaży detalicznej na poziomie 9,86 mln zł), jednak w każdym przypadku pozostawiono im możliwość zakupu refundowanego odpowiednika leku. Koszty takiej terapii nie przekroczą dotychczasowych, ew. wzrosną maksymalnie o kilka złotych.

Zmiany w dopłatach pacjenta obejmą w sumie 1158 pozycji. W większości przypadków będą to wzrosty dopłat, jednak ich wpływ na wydatki pacjentów będzie bardzo umiarkowany.

O więcej niż 10 złotych pacjenci dopłacą do 20 pozycji, zaś najwyższe wzrosty dopłat, rzędu 100 zł, będą dotyczyć substancji Valganciclovir (tylko 622 zrefundowanych opakowań).

W powyższym przypadku pacjenci będą mieć jednak możliwość zakupu innego produktu z tą samą substancją czynną, w pozostałych zaś – co najmniej odpowiednika leku w ramach tej samej grupy limitowej, najczęściej za kwotę 3,20 zł.

Najpopularniejsze leki (ponad 1 mln zakupionych opakowań każdy) podrożeją o nie więcej niż 2 zł, w tym dopłata do najpopularniejszego z nich (ponad 1,6 mln zrefundowanych opakowań) wzrośnie o 2 gr.

Obniżki cen leków
Obniżką dopłat objęto 283 pozycje na nowej liście. W przeważającej liczbie przypadków (90 proc. listy) obniżki te nie przekroczyły 10 zł. W przypadku leków kupowanych najczęściej (powyżej 100 tys. zrefundowanych sztuk) obniżka ta była nawet symboliczna; poza jednym przypadkiem oscylowała wokół złotówki, a objęła w sumie 11,2 mln sprzedanych w ubiegłym roku opakowań (2,87 proc. zrefundowanych przez NFZ).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH