Jak nie stracić na lekowych zakupach

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   21-02-2013, 09:51

Jak nie stracić na lekowych zakupach

Obecnie NFZ płaci szpitalom za leki nie więcej niż wynosi cena wynikająca z limitu w chwili rozliczenia, a nie w chwili zakupu leków. Kiedy co dwa miesiące następują zmiany odpłatności w grupach limitowych, rozpisanie przetargu na dłuższy okres czasu jest ryzykowne. W momencie podpisania umowy nie wiadomo, czy za kilka miesięcy lek potanieje czy zdrożeje.

Jak pokazuje przykład jednego z produktów, różnice w cenie mogą wynosić kilkaset złotych za opakowanie. Broniąc się przed stratami w tym konkretnym przypadku szpitale przyjęły taktykę dzielenia tabletek.

Przed 2012 r. pod względem przetargowym placówki publiczne były w dość trudnej sytuacji, ponieważ cena była kluczowym elementem wyboru oferty. Wprowadzenie w ustawie refundacyjnej zasady, że szpital może kupić lek po cenie nie wyższej niż cena urzędowa, miało spowodować, że cena nie będzie obszarem nadmiernej różnorodności: szpitalowi nie można sprzedać leku drożej niż wynosi cena urzędowa, natomiast jest możliwość sprzedawania tego leku taniej. Gdy istnieje odgórne ograniczenie, nie ma ryzyka, że w wyniku przetargu jakikolwiek podmiot nabędzie lek po wyższej cenie.

Raz taniej, raz drożej


Jeśli chodzi o zasadę rozliczania leków stosowanych w lecznictwie zamkniętym, należałoby podzielić je na dwie grupy. W przypadku programów lekowych i chemioterapii NFZ ma możliwość kontroli i monitorowania wydatków. Płatnik finansuje lek wyłącznie w takiej cenie, w jakiej lek został zakupiony, jednak nie wyższej niż cena urzędowa.

To rozwiązanie spotkało się z krytyką kierowaną w stronę płatnika, iż stał się jedynym beneficjentem tej formy rozliczeń. Przed 2012 rokiem na różnicy cen uzyskiwanych w wyniku stosowania przez firmy rabatów i upustów korzystał szpital. Jednak NFZ nie do końca zgadza się z tą opinią - oficjalna cena widniejąca w obwieszczeniu refundacyjnym nie oznacza, że nie można kupić tego leku taniej. Argumentuje, że co prawda, szpital dostanie zwrot kwoty po cenie zakupu, ale negocjując niższe ceny wolniej będzie zużywać swój kontrakt.

Takiej ingerencji płatnika nie ma w przypadku leków kupowanych przez szpitale poza programami lekowymi i chemioterapią.

Nieoczekiwanie jednak na leki stosowane w lecznictwie szpitalnym zadziałał jeszcze jeden mechanizm - częste zmiany odpłatności w grupach limitowych wynikające z nowelizacji obwieszczeń refundacyjnych co dwa miesiące.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH