Jak optymalnie finansować terapie niestandardowe?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   08-10-2014, 12:57

Jak optymalnie finansować terapie niestandardowe?

Przyjęte w innych państwach metody oceny terapii niestandardowych umożliwiają szybkie, przejrzyste i uniwersalne rozpatrywanie wniosków przez płatnika i finansowanie skutecznych leków. Warto takie rozwiązania wprowadzić w Polsce.

W Polsce część leków finansowanych jest pozasystemowo w ramach tzw. chemioterapii niestandardowej. Do końca 2014 roku w ramach tej procedury można finansować terapie, które zostały dopuszczone do obrotu do 31 grudnia 2011 roku. Refundacja leczenia wymaga zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ.

Projektowane zmiany
Zmiany zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej w 2013 roku przewidują utrzymanie tego ograniczenia dla substancji zarejestrowanych przed 2012 rokiem. Zmiana dotyczy wprowadzenia w miejsce chemioterapii niestandardowej programów indywidualnego dostępu do leków onkologicznych. Zgody na finansowanie nadal będą wydawać dyrektorzy oddziałów NFZ. Nowością jest to, że wnioski będą opiniować konsultanci wojewódzcy.

Prezes Funduszu ma ponadto powołać komisję kwalifikacyjną, w skład której wejdą konsultanci krajowi z poszczególnych dziedzin medycyny. Komisja ma weryfikować wydane zgody na leczenie oraz raportować wydane zgody właściwemu wojewodzie, prezesowi NFZ i MZ.

- Podejście jest krytykowane przez środowisko, ponieważ niewiele będzie takich sytuacji klinicznych, w których konsultanci z wyjątkiem specjalisty w dziedzinie onkologii klinicznej będą kompetentni do oceny wniosków. Dlatego sugerują stworzenie innego rozwiązania i oczekują dialogu z resortem zdrowia w tej sprawie - mówi Rafał Zyśk, prezes Health Economics Consulting.

Przekonuje, że w innych krajach funkcjonują metody optymalizacji finansowania terapii niestandardowych: - Dzięki zastosowanym narzędziom i algorytmom pozwalają na szybkie, przejrzyste i uniwersalne rozpatrywanie wniosków przez płatnika. Warto takie rozwiązania wprowadzić w Polsce, by można było jednakowo podchodzić do ocenianych leków i ograniczyć dowolność urzędniczą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH