Jakie leki mogą trafić na czarną listę

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   17-02-2015, 16:19

Jakie leki mogą trafić na czarną listę

Jeśli w ciągu dnia, 5 proc. aptek działających na terenie danego wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego zgłosi problemy z brakiem leków, będzie to stanowiło podstawę do rozpoczęcia procedury włączania danego produktu na tzw. czarną listę.

Leki znajdujące się na liście nie będą mogły być wywożone za granicę. Takie m.in. przepisy ustalili członkowie sejmowej podkomisji zdrowia, zajmującej się projektem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Uczestnicy wtorkowej (17 lutego) debaty pochylili się także nad przepisami dotyczącymi zablokowania możliwości zbycia deficytowych leków refundowanych przez ZOZ. Jeśli podmiot leczniczy będzie uczestniczył w obrocie lekiem wbrew zakazowi, informacja o tym ma trafić do podmiotu prowadzącego rejestr placówek leczniczych.

Emocje wzbudziła także dyskusja na temat sankcji dla hurtowni za udział w nielegalnym wywozie leków. Ministerstwo Zdrowia i GIF proponują przepis, zgodnie z którym Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofa zezwolenie z urzędu wszystkim hurtowniom farmaceutycznym prowadzonym przez nieuczciwego przedsiębiorcę.

Zdaniem urzędników, sprawa jest prosta: jeżeli w wyniku postępowania kontrolnego lub administracyjnego zachodzą przesłanki do wydania decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie hurtowni, GIF cofa zezwolenie. Przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może uzyskać ponowne zezwolenie nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania ostatecznej decyzji o cofnięciu zezwolenia.

Przeciwko temu rozwiązaniu oponował Marcin Tomasik, reprezentujący PharmaNet. Jego zdaniem, sankcja nie jest adekwatna do sytuacji. - Proponuję, by GIF miał możliwość oceny sytuacji i podejmując decyzję o cofnięciu zezwolenia, uwzględniał zakres oraz okoliczności naruszenia. Decyzje nie powinny mieć charakteru obligatoryjnego.

Mecenas Krzysztof Baka, radca prawny Naczelnej Rady Aptekarskiej przyznał, że Izba jest za obligatoryjnym cofaniem zezwolenia. - Jeśli wpiszemy uznaniowość, nie będzie adekwatnej aktywności inspekcji. Jeśli będzie obligatoryjność, możemy liczyć na reakcję.

Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych zwrócił z kolei uwagę na daleko idące konsekwencje tego przepisu: - Łatwo sobie wyobrazić, że jeśli w ramach grupy kapitałowej działa kilka hurtowni, złamanie prawa przez jedną z nich grozi utratą pozwoleń i koncesji przez wszystkie spółki. Apelujemy o rozsądek. Jesteśmy przeciw ponoszeniu odpowiedzialności zbiorowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH