Jakie leki sprawozdawać do systemu: komisja sejmowa znowu obraduje

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   29-01-2015, 15:01

Jakie leki sprawozdawać do systemu: komisja sejmowa znowu obraduje

Dyskusja na temat ograniczenia wywozu leków z Polski skoncentrowała się w dużej mierze na zakresie informacji, jakie będą musiały być sprawozdawane do zintegrowanego systemu monitorowania obrotu lekami.

Uczestnicy posiedzenia nadzwyczajnej sejmowej podkomisji w sprawie projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (29 stycznia br) zwracali uwagę, że odchodzą od głównego problemu, czyli ograniczenia niekontrolowanego wywozu leków i zabezpieczenia dostępu dla pacjentów.

Jednym z problemów do rozważenia było to, czy system raportowania dotyczy wszystkich produktów leczniczych, tylko leków na receptę (w tym leków refundowanych), czy jedynie leków refundowanych.

Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, by podmioty sprawozdawały informacje dotyczące wszystkich produktów leczniczych w czasie rzeczywistym. Jednak w toku dyskusji jest skłonne pójść na ustępstwa.

- Pytanie, czy raportowaniem objąć także leki OTC w trybie dziennym, a nie rzeczywistym, czy w ogóle z tego rezygnujemy - pytał wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

- Jesteśmy w stanie ustąpić w kwestii częstotliwości. Raport dobowy nas zadowala. Co do kwestii tego, jakie leki będą raportowane. Jeśli z tego obowiązku wyłączymy pewne leki, to powstanie pytanie, dlaczego je wyłączono. Pamiętajmy, że dzisiaj leki na receptę masowo zmieniają kategorię dostępności na OTC. Ich brak nie stanowi wprawdzie zagrożenia życia, ale pogarsza komfort. Tworzenie wyłomów w tym katalogu będzie kłopotliwe. Tworzenie systemu, że do którego raportujemy wszystkie produkty, jest łatwiejsze - uważa wiceminister.

Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych: - Nasza propozycja jest taka, by na początku raportowanie dotyczyło leków na receptę. Potem będzie można dodatkowo dopisywać kolejne grupy leków.

Prezes organizacji dodał jednak: - Ważna jest jakość danych, ale druga strona musi korzystać ze zgromadzonych danych. Mamy gromadzić wszystko, czyli nic. Sztuką jest wyciągnięcie potrzebnych informacji, a nie sprawozdawanie. Od 25 lat dostarczamy dane i nikt do nich nie sięga - mówił prezes, odnosząc się do faktu, że obecnie firmy mają obowiązek raportowania danych dotyczących ilościowego i wartościowego obrotu lekami w systemie kwartalnym do URPL.

- Raporty kwartalne są bezużyteczne. Po pierwsze dlatego, że odbywają się raz za kwartał, z miesięcznym opóźnieniem. Po drugie, one nigdy nie służyły nadzorowi nad bieżącym rynkiem leków. Nie są przydatne do rozwiązania obecnego problemu. Potrzebny jest system. Wymiana informacji elektronicznej nas nie ominie - skomentował Zbigniew Niewójt, zastępca Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH