Jednogroszówki nie odpowiadają za wzrost sprzedaży leków?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   13-07-2011, 06:08

Jednogroszówki nie odpowiadają za wzrost sprzedaży leków?

Czy mamy "twarde" dowody na to, by móc postawić znak równości pomiędzy lekami za jeden grosz a marnotrawstwem środków budżetowych na leki refundowane?

Podczas jednego ze spotkań z prof. Henrykiem Mrukiem, ekspertem w zakresie m.in. marketingu aptecznego, została postawiona teza na temat patologii związanych ze sprzedażą leków za jeden grosz. Takie praktyki zostaną ograniczone przepisami ustawy refundacyjnej, bowiem – zdaniem Ministerstwa Zdrowia – upusty i rabaty stanowią zachętę dla pacjentów do nabywania leków refundowanych po bardzo niskich cenach, często na zapas, co kończyło się ich wyrzucaniem. Ówczesny wiceminister zdrowia Marek Twardowski szacował, że z tytułu nienależytej refundacji marnujemy od 400 mln do 1 mld zł rocznie.

W czasie wzmiankowanego spotkania jeden z farmaceutów, Nicolas Obeid, spytał, czy dane o marnotrawstwie leków prezentowane przez resort zdrowia, a potem powszechnie powielane, są oparte na „twardych” dowodach. Bowiem z przeprowadzonego przez niego badania wynika co innego.
 
- Z badań wynika, że w ramach grupy terapeutycznej, w której są prowadzone sprzedaże leków za 1 grosz, nie ma wzrostu sprzedaży. Nawet jeśli leki są kupowane na zapas, nie przekłada się to na wzrost ilościowy sprzedaży leków w danej grupie terapeutycznej. Refundacja kosztuje płatnika tyle samo. Następuje jedynie wymiana leków różnych producentów. Różnica jest taka, że mniej płaci pacjent – podkreśla dr Obeid.

- Nie znamy też odpowiedzi na pytanie o dokładne dane dotyczące utylizowanych leków: czy są wśród nich leki kupowane za 1 grosz, pełnopłatne, OTC, suplementy diety – dodaje i podpowiada, że najlepszą kontrolą wydatków płatnika na leki byłby system informatyczny, który rejestrowałby wizyty i preskrypcję recept.

Tony leków do utylizacji
Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, podane dane były szacunkowymi obliczeniami na podstawie danych otrzymanych z wydziałów ochrony środowiska z Urzędów Miasta w Poznaniu i Warszawie, które zajmują się utylizacją odpadów niebezpiecznych, do których należą także produkty lecznicze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH