Jest porozumienie z lekarzami

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP, TVP1/Rynek Aptek   05-01-2012, 10:22

Jest porozumienie z lekarzami

- Mam nadzieję, że protest lekarzy zostanie od czwartku zawieszony; strony rozmów złożyły deklarację, że przystępujemy do dalszego monitoringu ustawy refundacyjnej - minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przekazując późnym wieczorem w środę (4 stycznia) informację o porozumieniu lekarzy i Ministerstwa Zdrowia w sprawie rozwiązania kryzysu związanego z wykonywaniem ustawy.

- Pomimo wcześniejszego zerwania rozmów zespół negocjacyjny Naczelnej Rady Lekarskiej osiągnął wstępne porozumienie z Ministerstwem Zdrowia - poinformował prezes NRL Maciej Hamankiewicz. Dodał, że było to możliwe dzięki interwencji premiera Donalda Tusk.
Jak powiedział Hamankiewicz, premier odbył telefoniczną rozmowę z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem, który "nie chciał zgodzić się na zawieszenie przepisów dotyczących karania lekarzy". Prezes NRL zaznaczył, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz cały czas "wykazywał dobrą wolę".
Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski podał, że Mnisterstwo Zdrowia zgodziło się, iż nie będzie kar dla lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept.

- Jeśli zaprezentujemy naszym środowiskom i lekarzom te uzgodnienia, otrzymamy ich akceptację, wtedy będziemy mogli poinformować, że nasza akcja zostanie zawieszona - powiedział Krajewski, który wyszedł do dziennikarzy po zakończeniu blisko siedmiogodzinnych rozmów w resorcie zdrowia. 

Dodał, że na razie protest "pieczątkowy" nie będzie zawieszony, ale Naczelna Rada Lekarska ma rekomendować to środowisku lekarskiemu. 

Mówiąc o szczegółach porozumienia Krajewski, zaznaczył, że "w pierwszym etapie zostanie wydany komunikat prezesa NFZ o niekaraniu lekarzy do czasu wprowadzenia centralnego wykazu ubezpieczonych". Dodał, że do ustawy refundacyjnej mają być wprowadzone zapisy dotyczące tego rejestru.

Szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz po zakończeniu środowych negocjacji ze środowiskiem lekarzy i aptekarzy z wyraźnym optymizmem informował o zawarciu porozumienia.

- Miliony polskich pacjentów oczekują, że od rana protest zostanie zawieszony i wszyscy polscy pacjenci bezpiecznie będą mogli korzystać z wykupienia recepty i skutecznej pomocy lekarskiej - mówił minister. 

Arłukowicz podziękował "wszystkim partnerom, którzy uczestniczyli w rozmowach, w szczególności przedstawicielom środowiska aptekarskiego, które od początku protestu wykazywało dobrą wolę i chęć ułatwienia pacjentom dostępu do leków".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH