Jest zgoda na reklamowanie leków off-label dla profesjonalistów?

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   13-03-2017, 14:51

Jest zgoda na reklamowanie leków off-label dla profesjonalistów? Reklama leków dla profesjonalistów będzie zawierała również informacje o refundacji we wskazaniach off-label

Nowe zasady dotyczące reklamy farmaceutyków kierowanej do profesjonalistów, zaproponowano w kolejnej, lutowej wersji projektu dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej – podaje Rzeczpospolita.

Nowela zmienia przepis ustawy – Prawo farmaceutyczne i nakazuje informować lekarzy i farmaceutów o wszystkich wskazaniach, w jakich lek jest refundowany, w tym wskazaniach pozarejestracyjnych.

Obecnie prawo zabrania reklamowania leków off-label, czyli poza wskazaniami refundacyjnymi. Informacji o lekach w innych wskazaniach niż wymienione w charakterystyce produktu leczniczego (ChPL), nie mogą udzielać także przedstawiciele firm farmaceutycznych chcąc opisać lekarzom działanie leku.

- Po zmianie prawa będzie jasne, że firma nie tylko może, ale nawet musi powiedzieć o tym lekarzowi – tłumaczy Ewa Rutkowska z kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. Dodaje, że zmiany w przepisach dotyczących reklamy dostosowują je do rzeczywistości, która istnieje od wejścia w życie ustawy refundacyjnej.

Według lekarzy, zmiana przepisów jest korzystna dla pacjentów: – Informacja dotycząca wskazań pozarejestracyjnych w wielu wypadkach dotyczy także działań niepożądanych – mówi prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak z Warszawskiego UM.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH