Już 3 tysiące leków w obrocie pozaaptecznym

POLITYKA LEKOWA

Autor: natemat.pl/ rynekaptek.pl   30-07-2015, 16:05

Już 3 tysiące leków w obrocie pozaaptecznym Sprzedaż pozaapteczna leków

Moda na sprzedaż leków w sklepach lub na stacjach benzynowych przeszła z USA. To rozwiązanie było uzasadnione dużymi odległościami, które trzeba pokonać w niektórych rejonach kraju, by dotrzeć do apteki.

W Polsce nie ma takiego problemu. Tymczasem obecnie, w obrocie pozaaptecznym można kupić ok. 3 tys. leków. Dlatego Naczelna Izba Aptekarska apeluje o ograniczenie sprzedaży leków w sklepach ogólnodostępnych.

– Obserwowane od dawna zjawisko rozszerzania obrotu pozaaptecznego stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia obywateli i musi być zastąpione obrotem w aptekach. Pod tym względem Polska wyróżnia się negatywnie na tle innych krajów Unii Europejskiej. Tolerowanie, a nawet promowanie nieprofesjonalnej formy wydawania produktów leczniczych, bez odpowiedniej informacji o ich stosowaniu i działaniu, a więc w warunkach pozaaptecznych, stanowi kolejny przejaw bezmyślnego komercjalizowania sfery, która powinna być zastrzeżona wyłącznie dla profesjonalnych pracowników medycznych, w tym wypadku dla farmaceutów – mówi dla portalu natemat.pl Eugeniusz Jarosik, rzecznik prasowy NIA.

Podkreśla, że liczba sklepów ogólnodostępnych, w których można kupić leki jest tak duża, że nie można sprawować jakiejkolwiek kontroli nad przechowywaniem produktów leczniczych, jak i ich wydawaniem. Władze nie są w stanie ocenić szkód zdrowotnych związanych z nieograniczonym dostępem do leków.

Niedawno na Litwie były próby wprowadzenia leków OTC do sprzedaży w sklepach i na stacjach benzynowych. Parlament litewski wykazał się jednak dużą odpowiedzialnością i nie dopuścił leków OTC do sprzedaży w tych placówkach obrotu pozaaptecznego. W Chorwacji i na Węgrzech tamtejsze ministerstwa zdrowia zakazały samoobsługowej sprzedaży produktów OTC w obrocie pozaaptecznym. W Słowenii natomiast zmniejszono dotychczasową listę 230 leków OTC sprzedawanych poza aptekami do 17 produktów leczniczych.

Więcej: http://natemat.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH