Koalicja walczących z bólem chwali resort zdrowia

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   22-10-2014, 14:38

W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia podjęło szereg decyzji ułatwiających chorym dostęp do leczenia bólu - ocenia Koalicja na Rzecz Walki z Bólem "Wygrajmy z Bólem”.

Po wycofaniu w styczniu 2013 roku różowych recept Rpw, które przez pacjentów były postrzegane jako element stygmatyzujący, we wrześniu 2014 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ma dodatkowo zachęcić lekarzy do przepisywania przeciwbólowych leków opioidowych u pacjentów.

- Jak ważna jest to zmiana pokazują wyniki ankiet Koalicji, przeprowadzonej wśród lekarzy onkologów, gdzie 88% specjalistów opowiedziało się za uproszczeniem zasad wypisywania recept Rpw – mówi Szymon Chrostowski, prezes organizacji.

Od bieżącego roku akademickiego, nauka leczenia bólu jest obowiązkowa na wszystkich specjalizacjach lekarskich. Przyjęty został także postulat Koalicji i środowisk naukowych w zakresie dostępności do leczenia zaparć opioidowych, będących dotychczas poważnym utrudnieniem w leczeniu bólu.

Jednocześnie Koalicja wskazuje na dalsze problemy w leczeniu bólu w Polsce, w tym na funkcjonujący w przepisach prawa zwrot "lek narkotyczny”, który jest terminem niemedycznym, stygmatyzującym cierpiącego pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH